fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywkaInauguracja 77. sezonu artystycznego. Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej otrzyma imię Wojciecha Kilara

Inauguracja 77. sezonu artystycznego. Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej otrzyma imię Wojciecha Kilara

W piątek, 17 września Filharmonia Częstochowską zainauguruje 77. sezon artystyczny. Podczas uroczystości sala koncertowa instytucji otrzyma imię Wojciecha Kilara.

W piątek, 17 września sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej zyska patrona. Od tego dnia nosić będzie imię Wojciecha Kilara, zmarłego w 2013 r., jednego z najważniejszych polskich kompozytorów współczesnych. Jego kompozytorskie zainteresowania ewoluowały, od czołowego przedstawiciela polskiej awangardy, przez uproszczenie języka muzycznego i tworzenie dzieł inspirowanych folklorem podhalańskim, które stały się przebojami sal koncertowych całego świata (Krzesany, Orawa) po zwrócenie się w sposób szczególny ku twórczości sakralnej. Wyrazem jego głębokiej religijności stały się takie dzieła jak m.in. „Bogurodzica” czy „Angelus”. Ponadto Kilar zapisał się na stałe w historii kinematografii, skomponował bowiem muzykę do ponad 160 filmów. Współpracował z m.in. z: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim czy Romanem Polańskim.

– Jako osoba, która miała zaszczyt znać i pracować z Mistrzem Kilarem, oraz jako szef instytucji muzycznej w mieście, które było niemal drugim domem Kompozytora (Mistrz wiele czasu spędzał i komponował w Klasztorze Jasnogórskim) czułem wewnętrzną moralną powinność, aby imię tego wybitnego artysty i Polaka, intelektualisty o międzynarodowym formacie, ale także po prostu wspaniałego człowieka związać z Filharmonią Częstochowską – podkreśla Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

Nic więc dziwnego, że uroczystość połączona zostanie z inauguracją 77. sezonu artystycznego częstochowskiej instytucji. Uświetni ją występ Petera Jablonskiego, światowej sławy szwedzkiego artysty, któremu Wojciech Kilar dedykował i powierzył do prawykonania I Koncert fortepianowy.

Odkryty przez Claudio Abbado i Vladimira Ashkenazy’ego, artysta już jako siedemnastolatek podpisał kontrakt z wytwórnią Decca. Jablonski występował, współpracował i nagrywał z wieloma czołowymi orkiestrami, dyrygentami i kompozytorami (wśród nich byli m.in. Witold Lutosławski i Arvo Pärt). To dla niego specjalnie komponowali oni swoje utwory, a także jemu je dedykowali. Tak było m.in. ze wspomnianym już powyżej Koncertem fortepianowym Kilara, za prawykonanie którego pianista otrzymał nagrodę Orfeusza podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w 1997 r.

Inauguracja 77. sezonu artystycznego. Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej otrzyma imię Wojciecha Kilara 1
mat. Filharmonii Częstochowskiej

Peter Jablonski pozostaje zwolennikiem współczesnych kompozytorów i regularnie dokonuje światowych prawykonań kolejnych utworów, także tych zaniedbanych przez historię muzyki. Jest laureatem medalu Litteris et Artibus za zasługi dla
kultury, przyznanego mu przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Jest także
zwycięzcą prestiżowej nagrody Årets Svensk i Världen (Międzynarodowa
Szwedzka Osobowość Roku), otrzymując ją przed ABBĄ i Astrid Lindgren.

W filharmonii zabrzmi również prawykonanie „Aniołów i Demonów”

Podczas inauguracji soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii
Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Obok I Koncertu fortepianowego, usłyszymy także Veni Creator Wojciecha Kilara z udziałem Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”. W repertuarze znajdzie się również prawykonanie kompozycji „Anioły i Demony” autorstwa dyrektora Filharmonii
Śląskiej Adama Wesołowskiego.

Bilety na piątkowy koncert kosztują 45 zł (normalny), 38 zł (ulgowy) oraz 20 zł (UTW). Można je nabyć w kasie przy ul. Wilsona 16 oraz za pośrednictwem strony www.filharmonia.com.pl. Podczas wydarzeń organizowanych w Filharmonii Częstochowskiej obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego wynikające z trwającej pandemii koronawirusa.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -