Rozmowa kwalifikacyjna niejednemu spędza sen z powiek. Nie warto jednak stresować się na zapas, wystarczy jedynie przygotować się na nią nieco wcześniej.
Gdy dzień rozmowy kwalifikacyjnej zbliża się wielkimi krokami, wystarczy wówczas trochę podszlifować swoją wiedzę dotyczącą firmy, w której planujesz pracować, a także poznać kilka chwytów psychologicznych, które mogą ułatwić wkroczenie w nową ścieżkę zawodową.
Na początek…
Rozmowa kwalifikacyjna to swego rodzaju test, do którego nietrudno się przygotować. Najpierw więc zbierz garść informacji o firmie, w której chcesz pracować. Jest to ważne, bowiem im więcej wiadomości zbierzesz, tym bardziej zwiększysz swoje szanse. Na pewno należy wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się firma oraz jakie są jej problemy, wyzwania i największe sukcesy. Warto też zaznajomić się z tym, jakie wymagania są na stanowisku, o które będziesz się starać. Koniecznie odwiedź tez profile firmy w mediach i na portalach społecznościowych, z pewnością znajdziesz tam sporo przydatnych informacji.
Inne pytania, które pojawią się niemal na pewno
Na rozmowie kwalifikacyjnej z pewnością możesz spodziewać się pytać o Ciebie. Na początek z pewnością trzeba będzie opowiedzieć kilka słów o sobie. Bez wątpienie usłyszysz także pytanie o Twoje zainteresowania i osiągnięcia, a także pytanie o słabe i mocne strony. Bardzo często pojawia się także kwestia motywacji do pracy oraz pytanie, gdzie widzisz siebie za kilka lat.
Do takich pytań raczej nietrudno się przygotować, w końcu dotyczą one Ciebie. Warto jednak wcześniej przemyśleć odpowiedzi, żeby nie palnąć czegoś w stresie. Spróbuj przekształcić swoje pozornie słabe strony w mocne punkty osobowości. Z początku może wydawać się to niełatwe, jednak jak już zaczniesz, to reszta pójdzie gładko. Przykładowo, jeśli jesteś nadmiernie wrażliwą osobą (co może nie być zbyt dobrze postrzegane przez pracodawcę, bo takie osoby zwykle ciężej radzą sobie ze stresem), wówczas przykładowo możesz powiedzieć, że nie masz problemów z empatią – od razu brzmi to inaczej.
Na koniec kilka łatwych trików psychologicznych, które pomogą w trakcie rozmowy
Każdy z nas bez wyjątku jest podatny na chwyty psychologiczne, szczególnie jeśli nie zdaje sobie z nich sprawy. Wiele z nich wykorzystać można właśnie na rozmowie kwalifikacyjnej po to, by już od wejścia wypaść na niej dobrze.
Na początek warto zadbać o ubiór, gdyż kolor odzieży pracownika ma istotne znaczenie z punktu widzenia budowania jego wizerunku w oczach rekrutującego. Poza tym niemal pierwsza rzeczą, na którą zwraca się uwagę, jest właśnie ubiór. Niebieski kolor jest wskazówką, że dana osoba jest nastawiona na prace w grupie, biały natomiast, że dana osoba posiada analityczny umysł, a szary – odpowiednią organizację zadań. Ciemne kolory przywodzą na myśl cechy przywódcze. Lepiej nie ubierać na siebie pomarańczowych barw, bo mogą one sprawić, że rekruter weźmie nas za osoby nieprofesjonalne.
Kolejnym ważnym aspektem jest dostosowanie swoich odpowiedzi do wieku rozmówców, każde pokolenie bowiem inne wartości bierze pod uwagę. W przypadku osób powyżej 50 roku życia, warto podkreślić swoje poświęcenie w poprzedniej pracy oraz wykazać szacunek szacunek zawodowy dla swoich rozmówców. U młodszych pracodawców postaw nacisk na swoją wielozadaniowość i kreatywność. Warto dobrać też odpowiednio wolne tempo w trakcie wypowiadania się. To działanie spowoduje, że będziesz wyglądać na osobę mającą kontrolę nad sytuacją. Pamiętaj też o small talku, czyli o krótkiej pogawędce przed rozmową kwaligikacyjną, która pomoże skutecznie rozluźnić atmosferę.
Zwróć uwagę na swoje ciało. Trzymanie otwartych dłoni na widoku jest sygnałem szczerości, a chowanie ich raczej nie wzbudzi wobec Ciebie zaufania, bowiem świadczy to o tym, że możesz coś ukrywać. Kolejnym ciekawym aspektem jest to, by naśladować język ciała rozmówcy. Przyjmij podobną pozycję do niego, dzięki temu nie odniesie wrażenia, że nie interesujesz się tym, co mówi lub nie lubisz pracy w zespole. Kluczowe jest też utrzymywanie kontaktu wzrokowego, dzięki temu sprawisz wrażenie inteligentnej osoby.
Na koniec…
Pamiętaj, by dobrze się wyspać. Dzięki temu wypoczniesz się i lepiej zregenerujesz siły do działania. Podejdź do rozmowy kwalifikacyjnej z entuzjazmem, bez nerwów i przede wszystkim pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, a na pewno wszystko pójdzie po Twojej myśli.
Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących poszukiwania pracy, koniecznie przeczytaj także inne artykuły na ten temat. Chcesz dowiedzieć się jaka praca jest idealna dla Ciebie lub jakie zawody przyszłości będą pojawiały się na rynku za kilka lat? Planujesz napisać CV wraz z listem motywacyjnym i nie wiesz, jak się do tego zabrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na naszej stronie.
Linda Nocoń-Ściebura