fbpx
Strona głównaPracaJak dobrze napisać CV i list motywacyjny? Przedstawiamy garść przydatnych wskazówek

Jak dobrze napisać CV i list motywacyjny? Przedstawiamy garść przydatnych wskazówek

Dobrze napisane CV oraz równie ważny list motywacyjny są kluczem do tego, by przejść do kolejnego etapu starania się o wymarzoną pracę – do rozmowy kwalifikacyjnej.

Poniżej przedstawiamy przydatne wskazówki, pomocne w napisaniu zarówno CV, inaczej życiorysu, a następnie w stworzeniu listu motywacyjnego, czyli swego rodzaju rozwinięciu CV.

Na początek CV…

CV to skrót od curriculum vitae, co w tłumaczeniu z łaciny oznacza ,,przebieg życia”. Najprostszymi słowy jest to życiorys, zawierający informacje o podstawowych danych osobowych, wykształceniu oraz doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach.

Aby przystąpić do napisania CV, warto na początek przygotować sobie zdjęcie, które będzie wyglądało profesjonalnie i estetycznie. W związku z tym nie może być to pierwsze lepsze selfie z galerii zdjęć w smartfonie. Najlepszy, choć być może nie tak korzystny, jak wcześniej wspomniane selfie, będzie skan zwykłego zdjęcia do dowodu osobistego.

CV i list motywacyjny
żródło: Pixabay

Kolejną rzeczą jest wypisanie podstawowych danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Warto podać także adres zamieszkania. W przypadku jeśli różni się od adresu meldunku, warto rozważyć napisanie obu adresów.

Teraz przejdźmy do wykształcenia. Tutaj należy wypisać swoją ścieżkę edukacyjną, przy czym można pominąć informacje o szkole podstawowej, gimnazjum oraz liceum, jeśli nie są to ostatnie ukończone szkoły i nie są związane z ofertą pracy. Nie trzeba także podawać pełnej nazwy uczelni, wystarczy skrót. Pozwoli to zaoszczędzić nieco miejsca w CV. W przypadku przerwanych lub nieukończonych studiów, można podać nazwę szkoły i kierunku studiów oraz okres nauki, jednak bez podawania tytułu.

Kolejną kwestią jest doświadczenie. W sytuacji, gdy droga zawodowa dopiero się rozpoczyna, trzeba tutaj wymienić odbyte staże oraz praktyki. Natomiast gdy masz spore doświadczenie zawodowe, wykaż tylko te miejsca pracy, które są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Zapis powinien rozpoczynać się od daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, następnie należy podać nazwę firmy oraz stanowisko i krótki opis zakresu obowiązków.

Następne rubryki to dodatkowa działalność i umiejętności. W pierwszej z nich wypisuje się informacje o udziale w konkursach, przynależności do różnego rodzaju organizacji, kół naukowych, działalności w organizacjach studenckich itp. W przypadku braku takich działalności, można pominąć to miejsce w CV. W punkcie, dotyczącym umiejętności, należy w sposób precyzyjny wypisać swoje zdolności. To tutaj podaje się znajomość wszelkich języków, wraz z informacją o stopniu znajomości, a także posiadane prawa jazdy itp.

Ostatnim punktem są zainteresowania. Ten pozornie mało znaczący element CV, często jest dokładnie przeglądany przez przyszłych pracodawców. Niejednokrotnie jest tematem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto więc opisać w nim prawdziwe zainteresowania i przede wszystkim te najciekawsze i najbardziej oryginalne.

Zarówno w miejscu, gdzie wpisuje się wykształcenie, jak i tam, gdzie znajduje się doświadczenie zawodowe, można zastosować odwróconą chronologię. Ten zabieg pokaże rekruterowi, że w swojej ścieżce zawodowej i edukacyjnej nie masz dużych luk i kolejne stanowiska w tej samej branży obejmowane były po kolei, jedno po drugim. Podkreśla to atuty i odwraca uwagę od słabych stron kandydata. Ten zabieg warto zastosować też w przypadku wypisywania wszelkich kursów i szkoleń.

Na końcu CV musi się znaleźć klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Bez niej przyszły pracodawca może nawet nie zadzwonić. Pod klauzulą powinien znajdować się czytelny podpis.

List motywacyjny – czyli rozwinięcie CV

List motywacyjny jest swoistą prezentacją najlepszych stron oraz daje pracodawcy znak o zainteresowaniu daną posadą i posiadanych predyspozycjach na to stanowisko. W liście motywacyjnym należy uzasadnić, dlaczego ubiegasz się o pracę właśnie w tej firmie i na tym stanowisku. Warto tutaj wykazać się także znajomością firmy oraz wiedzą na temat tego, czym się zajmuje. Dobrze jest powołać się na przydatne w danym miejscu pracy doświadczenie, mianowicie na poprzednie miejsca pracy, praktyki, staże czy konkretne zainteresowania.

Pisanie listu motywacyjnego należy rozpocząć po napisaniu CV. Warto skierować go do konkretnego pracodawcy. Powinien być rozwinięciem, a nie kopią tego, co już zostało napisane w życiorysie. Jeśli wraz z CV zostanie dobrze napisany, daje gwarancję przejścia do kolejnego etapu – czyli do rozmowy kwalifikacyjnej.

CV i list motywacyjny
źródło: Pixabay

Na koniec jedna niezmiernie ważna uwaga, o której powinien pamiętać każdy, kto zamierza starać się o pracę – zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym, nie wolno kłamać. Kłamstwo bowiem ma bardzo krótkie nogi i w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej szybko może wyjść na jaw. Po co więc narażać się na niepotrzebny wstyd i utratę szansy na wymarzone stanowisko?

Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących poszukiwania pracy, koniecznie przeczytaj także inne artykuły na ten temat. Chcesz dowiedzieć się jaka praca jest idealna dla Ciebie lub jakie zawody przyszłości będą pojawiały się na rynku za kilka lat? Niebawem masz rozmowę kwalifikacyjną i nie wiesz jak się do niej przygotować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej stronie.

Linda Nocoń-Ściebura

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -