fbpx

Gdzie się z chęcią zejdzie praca, tam się hojnie trud opłaca – czyli o tym, jak znaleźć idealną pracę

Każdy z nas marzy o pracy idealnej, czyli takiej, do której przychodzimy zadowoleni, pełni zapału i gotowi na wyzwania. To także praca, gwarantująca satysfakcjonujące zarobki oraz pokrywająca się z zainteresowaniami pracownika. Jak znaleźć taką pracę?

Odpowiedź nie należy do najprostszych, bowiem z wiekiem mogą zmienić się nasze preferencje i upodobania. W pracy, która początkowo wydawała się być idealna, następuje wypalenie zawodowe. Być może taki stan rzeczy związany jest z niedopasowaniem zawodowym. Warto wówczas przejść przez kilka kroków, które pomogą Ci zmienić obecną sytuację życiową.

praca idealna
źródło: Pixabay

5 kroków, które pomogą mądrze zmienić ścieżkę zawodową

Po pierwsze, warto poznać swoją osobowość. Praca dopasowana do osobowości sprawi, że ryzyko niedopasowania zawodowego będzie mniejsze. W tym celu dobrze jest wykonać test osobowości. Może to być np. test MBTI, Hollanda czy kompas kariery – w Internecie jest ich mnóstwo. Niemal każdy z nich pomoże poznać sposób myślenia, a także wzorce uczuć i zachowań. Warto także wypisać swoje słabe i mocne strony.

Kolejny krok, który należy wykonać, to spróbować nazwać swoje zainteresowania. Wówczas możesz zadać sobie pytania, związane z tym, jakie np. lubisz oglądać filmy czy czytać książki, a także co Cię ekscytuje i powoduje radość? Praca powiązana z zainteresowaniami niewątpliwie będzie dawała dużo satysfakcji.

praca idealna
źródło: Pixabay

Trzeci krok polega na tym, by zastanowić się nad swoimi umiejętnościami. Warto wypisać sobie na kartce wszystko, co się potrafi robić, w tym także umiejętności nabyte w ostatnim czasie. Mogą to być błahostki, takie jak znajomość kuchni azjatyckiej czy nawet szybkie układanie puzzli. Jeśli szybko uczysz się języków, łatwo uczysz się nowych rzeczy lub dobrze czujesz się za kierownicą – to także warto zanotować takie zdolności.

Czwarty krok to rozpisanie wartości, które są dla Ciebie ważne – od tej, którą najbardziej cenisz, do najmniej znaczącej. Wśród tych wartości mogą znaleźć się np. rodzina, pieniądze, rozwój zawodowy, duchowość itp. Taka hierarchia wartości pomoże Ci poznać dokładnie cel do którego dążysz.

Ostatni krok polega na zastanowieniu się, czy Twój obecnie wykonywany zawód lub praca, o której (być może pozornie) marzysz, spełniają powyższe kryteria. Jeśli okaże się, że Twoja obecna ścieżka zawodowa nie wygląda zbyt satysfakcjonująco w świetle wykonanych przez Ciebie kroków, wówczas warto rozważyć nad jej zmianą. Gdy już zdecydujesz się na nowa pracę, to co należy zrobić, by stać się atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy? Na to pytanie również mamy odpowiedź.

Jakich cech wypatrują pracodawcy u kandydatów?

Przede wszystkim pracodawcy poszukują odpowiedzialnych osób, które wywiązują się ze swoich zobowiązań oraz angażują się w wykonywane obowiązki. Przyszli pracownicy powinni być też komunikatywni i przejawiać chęć współpracy. Ważną cechą jest także lojalność wobec pracodawcy oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Kreatywność to także zaleta, której w kandydatach wypatrują przyszli przełożeni, jednak nie jest tak znacząca, jak inne cechy.

Wniosek jest jeden – pracodawcy szukają pracowników, na których mogą polegać, także w sytuacjach kryzysowych, wymagających opanowania i zaradności. Oznacza to, ze kandydat na określone stanowisko musi czuć się na nim dobrze i pewnie. Jeśli czuje się zmotywowany do określonej pracy, gdyż pokrywa się z jego zainteresowaniami i umiejętnościami, wówczas bez problemu spełni cechy idealnego pracownika.

Jeśli już zapoznałeś się z powyższym poradnikiem, to trzeba rozpocząć poszukiwania. Pamiętaj, że może to zająć trochę czasu, jednak nie warto się poddawać, bowiem gdy już się uda, osiągniesz wymarzoną pracę, w której poświęcenie i wysiłek będą owocowały rozwojem i satysfakcją.

Linda Nocon-Ściebura