fbpx

Joga – równowaga ducha i ciała

Joga i medytacja to sprawne ciało, otwarta głowa, spokojny oddech, wyciszenie i rozluźnienie, a przede wszystkim równowaga ducha i ciała. O praktykowaniu jogi rozmawiamy z panelistką Jurajskiego Spotkania Kobiet – Anną Mochnacką*.

Pani Anno, czym jest joga akademicka?

– Joga akademicka – to system ćwiczeń dostosowany do potrzeb ludzi z naszego kręgu kultury i cywilizacji opracowany na podstawie badań prowadzonych przez naukowców z AWF w Katowicach (m.in. prof. AWF Janusza Szopę, prof. AWF Joannę Górną, prof. AWF Małgorzatę Grabarę, dr Agnieszkę Ulfik i in). Joga musi być bezpieczna – to podstawa. Asany mają różny poziom trudności i można je praktykować w każdym wieku. Wykwalifikowani instruktorzy rekreacji ruchowej – hatha jogi na zajęciach dopasowują asany do grupy. Temu przyświeca sentencja mistrzów: nie staraj się być mistrzem – zawsze bądź uczniem, bo wtedy więcej się nauczysz, bo wiedza nie ma granic.

Joga – równowaga ducha i ciała 1
Joga – równowaga ducha i ciała

W jaki sposób wspiera Pani rozwój hatha jogi jako Prezes Stowarzyszenia Jogi Akademickiej?

– Prezesem Stowarzyszenia zostałam rok temu i postawiłam na rozwój, organizowanie uzupełniających szkoleń dla instruktorów, ciekawe propozycje dla kursantów, praktykowanie jogi w parkach i terenach zielonych, zaangażowanie szerokiego grona młodych osób w rozwój Stowarzyszenia. Planuję stworzenie rejestru instruktorów Hatha jogi.

Dlaczego zaczęła Pani ćwiczyć jogę?

– W życiu wszystko ma swój czas: zdobywanie wiedzy, miłość, modlitwa i zabawa, ale przez całe życie potrzebujemy ruchu i pożywienia. Źródłem wszystkich chorób oraz braku energii jest bezruch i niewłaściwe odżywianie. Bez ruchu zanikają nam mięśnie jest słabe krążenie jesteśmy ospali. Dzięki praktyce jogi przestałam zwracać uwagę na czas, rozluźniłam się, zaczęłam uważniej dobierać przyjaciół, wyczuwać złe emocje. Mam sprawne ciało, otwartą głowę i nie boję się iść do przodu, cieszy mnie zaczynający się dzień.

Joga – równowaga ducha i ciała 2
Joga – równowaga ducha i ciała

Co daje joga?

– Wejście w asanę to prawie medytacja. To równowaga ducha i ciała. Odzyskuje się spokój w niewygodnej pozycji, spokojny oddech, wyciszenie i rozluźnienie. Poprzez jogę docieramy do wnętrza nas samych. Stajemy się spokojniejsi, wyciszeni. Zostawiamy poza sobą zewnętrzny świat pełen manipulacji, skomercjalizowania życia i zdrowia człowieka, wpędzający nas w depresję i poczucie winy.  A joga i medytacja przynoszą w to miejsce dystans, którego bardzo nam potrzeba.

* Anna Mochnacka – założycielka własnej firmy odzieżowej oraz Akademii Rekreacji, a obecnie Prezes Stowarzyszenia Jogi Akademickiej, dyplomowana instruktorka hatha jogi, propagatorka jogi akademickiej. Na Jurajskim Spotkaniu Kobiet razem z Zuzanną Kasztelan i Katarzyną Czajkowską wystąpi w panelu „Joga – w równowadze ducha i ciała”

(red.)

Czytaj także: Joga – pozytywny wpływ na nasze zdrowie