fbpx

Jedyny w Częstochowie robot rehabilitacyjny!

W Centrum Opieki i Rehabilitacji „Zdrowie” przy ul. Batalionów Chłopskich działa jedyny w Częstochowie robot rehabilitacyjny. Posiada on system ROBERT®.

Mobilny robot terapeutyczny z systemem ROBERT® jest wykorzystywany do pracy w oddziale rehabilitacji ogólnoustrojowej, gdzie całodobowo pomaga poprawić sprawność i mobilność pacjentów po zabiegach ortopedycznych (jak np. endoprotezoplastyce, artroskopii czy rekonstrukcji więzadeł). Co istotne, rehabilitacja realizowana jest w ramach kontraktu z NFZ. Robot, który działa w Centrum Opieki i Rehabilitacji „Zdrowie” przy ul. Batalionów Chłopskich, jest jedynym takim w mieście.

System ROBERT® jest urządzeniem rehabilitacyjnym produkcji duńskiej firmy Life Science Robotics. Sprzęt jest pierwszym robotem na świecie opracowanym specjalnie do celów rehabilitacyjnych. Został zakupiony z środków dotacji celowej pochodzącej z Funduszu Medycznego Ministerstwa Zdrowia. Umożliwia wczesną mobilizację pacjentów, szczególnie tych po zabiegach operacyjnych. 

ROBERT® zapewnia nieosiągalne dotąd korzyści pod względem możliwości rehabilitacji. Zmniejszenia obciążenie fizyczne terapeutów. Pozwala prowadzić niezbędne pacjentowi ćwiczenia na takim poziomie intensywności, który nie jest możliwy siłami fizjoterapeuty. Z kolei duża intensywność ćwiczeń w krótkim czasie sprzyja szybkiemu odzyskaniu sprawności funkcjonalnej.

Robot rehabilitacyjny jest wyposażony w ruchome, 7-osiowe ramię, które odwzorowuje pracę ramienia człowieka (oczywiście z bardzo wysoką precyzją). Terapeuta wykonuje pożądany ruch terapeutyczny tylko raz, następnie robot powtarza to ćwiczenie w zakresie w  pełni kontrolowanym (utrzymując jakość ruchu w trybie biernym oraz czynnym z oporem), z liczbą powtórzeń zadaną przez terapeutę.

Dzięki innowacyjnemu robotowi, każdy pacjent może wykonać 100, 200 lub nawet 300 powtórzeń danego ćwiczenia, zamiast 40-60 powtórzeń wykonywanych przez terapeutę. Co istotne, jakość ruchu przy każdym kolejnym powtórzeniu jest taka sama. Dotąd stosowano urządzenia pozwalające ćwiczyć pacjentom, ale poruszające się wyłącznie w jednej płaszczyźnie, a robot ROBERT® umożliwia wykonanie ruchu w wielu płaszczyznach.

Sprzęt najlepiej sprawdza się przy współpracy z pacjentem o ograniczonym zakresie ruchu, zwiększonym napięciu mięśniowym, zaniku/osłabieniu mięśni, z osłabieniem określonej funkcji/stawu, spastyczności, zaburzonej koordynacji, czuciu, przy zaburzeniach nerwów obwodowych lub przykurczach.

red., mat. UM Częstochowy