Kolejne spotkanie z cyklu „RE:ymont jest przedsiębiorczy” było pretekstem do inauguracji projektu edukacyjno-społecznego, który od wielu miesięcy zapowiadały nietypowe akcje szkolne, gadżety, filmiki i sesje zdjęciowe.
Za nami kolejne spotkanie z cyklu „RE:ymont jest przedsiębiorczy” organizowane w Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta. Podczas inauguracji projektu edukacyjno-społecznego odbył się modowy pokaz kolekcji „30/2/1”. Następnie w formie video i foto zaprezentowano główne założenia kampanii, jednak nie zdradzając jej szczegółów.
Dopiero w finale odkryto tajemnicę przygotowanej reklamy społecznej, której ideą jest profilaktyka dermatologiczna wśród młodzieży z ukierunkowaniem na czerniaka skóry. Stąd podtytuł projektu, tj. „Opalam się bezpiecznie”. I tak: 30 oznacza poziom filtra kremu SPF 30, 2 to dozwolone godziny opalania na pełnym słońcu, a 1 jest sugestią, by raz w roku kontrolnie wybrać się do dermatologa.
Projekt Zagadka ruszył w kwietniu 2022 r. po oficjalnym podpisaniu umowy pomiędzy Centrum Medycznym Primoderm, Zespołem Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta, Zespołem Szkół Gastronomicznych im. M. Curie-Skłodowskiej przy wsparciu Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Częstochowy, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Działanie to odbywało się w ramach programu „Teraz Lepsza Praca”, którego celem jest m.in. łączenie edukacji z biznesem – nawet jeśli połączenie pewnych branż z profilami szkół wydaje się nie do końca oczywiste…
Projekt nazywany jest „zagadką”, bo taką formę marketingu wybrali organizatorzy. Od września ubiegłego roku rozpoczęto działania promocyjne prowadzone według ustalonego harmonogramu. Pomysł projektu wiązał się z pojawiającymi się w różnych miejscach liczbami. Logo 30/2/1 wykorzystano w postaci naklejek na oknach, napisów szminką na lustrach, karteczek w szafkach ubraniowych itp.
Na szkolnym korytarzu pojawił się mural (mierzący 6m x 3m) o nazwie „30/2/1”, na którym młodzież wypisuje swoje rozwiązania kodu. Oprócz tego, młodzieży rozdano bluzy, t-shirty, czapki z logo (około 100 sztuk) w zamian za wakacyjne fotki w tych gadżetach w różnych lokalizacjach. W przygotowaniu jest jeszcze sesja foto w tych bluzach w klimacie skate’owskim.
Uczniowie – w ramach kółka teatralnego – nakręcili również film dotyczący profilaktyki czerniaka. Przedstawili każdy etap – od beztroskiego opalania, po podejrzane znamiona i lęk oraz wizytę u lekarza. Jako plenery wykorzystano Park Lisiniec oraz wnętrza kliniki Primoderm.
W styczniu tego roku młodzież zakończyła szycie kolekcji 30/2/1 o roboczej nazwie „Bryza”. Jest ona oparta na błękitach, beżach i złamanej bieli, wszystko luźno, wakacyjnie, plus napisy na gumach, taśmach lub wprost na tkaninie 30/2/1. Kolekcję w całości zaprojektowała, wykonała i zaprezentowała młodzież. Kolekcję zaprezentowali uczniowie wraz z Anną Tymoshenko z miejskiego Centrum Obsługi Inwestora podczas oficjalnego otwarcia.
Następnym etap będzie współpraca z Uniwersytetem im. Jana Długosza, w ramach której zostanie zorganizowany cykl dziesięciu spotkań uczennic i uczniów szkół średnich z dr Kamilą Ociepą z kliniki Primoderm dla około 2 tysięcy osób, których celem jest uświadomienie, czym jest czerniak skóry. Spotkania będą prowadzone w sposób innowacyjny, w formie zabawy.
Z kolei przed wakacjami będzie można wziąć udział w plenerowym happeningu połączonym z dyskoteką. Są już plany na kolejny rok szkolny. Wiadomo więc, że na Starym Rynku odbędzie się flashmob w maskach teatralnych z napisami 30/2/1. Uczennice i uczniowie Reymonta – zainspirowani tym, że UJD posiada laboratoria badawcze w zakresie kosmetologii – postanowili zabrać się za stworzenie kosmetyku. Do największych krajowych zakładów z branży chemicznej już przesłali ofertę produkcji balsamu z SPF30 pod nazwą 30/2/1.
– Mamy świadomość, że większość lekarzy zaleca SPF 50, jednak staramy się najpierw w młodzieży wyrobić nawyk i świadomość, nie narzucając od razu braku opalenizny – tłumaczą pomysłodawcy akcji.
Patronat nad kampanią objęli prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz rektor Uniwersytetu im. Jana Długosza prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.
red., mat. UM Częstochowy