fbpx

Remont łazienki – na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Wraz ze spisywaniem postanowień noworocznych, wiele osób zaczyna planować tegoroczne remonty mieszkaniowe. Nie zawsze wiemy jak się za to zabrać, dlatego zdarza się, że potrzebujemy pomocy specjalisty. My postanowiliśmy zapytać Aleksandra Krysiaka, projektanta wnętrz z Galerii Płytek Lux-Dom, jak przeprowadzić remont łazienki i na co zwrócić szczególną uwagę.

Zacznijmy od potrzeb

Każdy remont powinniśmy zaplanować odpowiednio wcześnie. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie listy potrzeb – tego, czego oczekujemy od łazienki naszych marzeń. Pomieszczenia te różnią się nie tylko wyglądem czy stylem wykończenia, ale także funkcjonalnością. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy wannę, wannę z funkcją prysznica, a może sam prysznic? Musimy także wziąć pod uwagę wszystkich członków rodziny – czy mamy dzieci, a jeśli tak to w jakim wieku? To wszystko ma znaczenie. Często pomijaną przez inwestorów potrzebą jest… potrzeba szafek. Inwestujemy dziesiątki tysięcy w łazienkę, a zapominamy o szafkach czy blacie przy umywalce.

Remont łazienki - na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? 2
Remont łazienki – projekt Galerii Płytek Lux-Dom

Wymiarowanie wnętrza

Dobrze łazienkę rozrysować – na kartce lub za pomocą jednego z programów komputerowych. Jeśli nie czujemy się mocni w rysunku, możemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz – może to być projektant indywidualny albo ten, który pracuje w sklepie z płytkami i armaturą. Często pracuje on stacjonarnie i jest całkowicie dostępny dla klientów. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż w przypadku wyboru freelencera, który z góry ma określoną stawkę za projekt. Ten co prawda przygotuje nam dokładniejszą wizualizację, lecz tak naprawdę wykonawcy wystarczy zwykła wizualizacja wraz z wymiarami. Przecież przy klasycznym remoncie łazienki dobry wykonawca poradzi sobie nawet bez wizualizacji, tylko na podstawie wskazówek inwestora i podstawowych wymiarów. Dobry projektant wnętrz podczas pierwszego spotkania zawsze zapyta nas o nasze potrzeby. Jeśli nie mamy przygotowanej listy, powinien nam zadać szereg pytań, mających na celu uszczegółowienia projektu. Czasami zdarza się tak, że projektant uświadamia nam potrzeby, o których byśmy nawet nie pomyśleli, gdyż są tak proste i błahe.

Remont łazienki - na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? 3
Remont łazienki – projekt Galerii Płytek Lux-Dom

Kwestia ceny

W koszty musimy wliczyć koszty płytek ceramicznych, armatury, wykonawstwa, dodatkowych przyłączy i rozwiązań nietypowych. Projektant zawsze stara się wybadać, jak klient reaguje na dany produkt – wizualnie i cenowo. Sprawdzony sklepowy projektant powinien potrafić przygotować projekt łazienki na każdą kieszeń, który będzie zarazem funkcjonalny i dobrej jakości. Jeśli chodzi o płytki łazienkowe, to musimy je dobrać tak, aby były odpowiednie dla nas, wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, a przede wszystkim, żeby nam się podobały. Na szczęście na polskim rynku mamy mnóstwo wzorów i rodzajów płytek, więc z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie.

Remont łazienki - na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? 4
Remont łazienki – projekt Galerii Płytek Lux-Dom

W przypadku armatury cena jest zwykle połączona z jakością – rzeczy, które są zbyt tanie, mogą szybko przestać prawidłowo działać. Niezależnie od budżetu powinniśmy jednak wybierać armaturę od stabilnych firm, które od wielu lat produkują i sprzedają swoje produkty w Polsce – ułatwi nam to później ewentualne serwisowanie. Zawsze warto także sprawdzić opinię o marce – niestety mamy na rynku kilka firm, które, mimo że od lat notują wysokie wyniki sprzedażowe, nie mogą pochwalić się wysoką jakością.

Remont łazienki - na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? 5
Remont łazienki – projekt Galerii Płytek Lux-Dom

Projektant pracujący w salonie płytek ma nieco większe doświadczenie z materiałami, dlatego zawsze dobierze nam najlepsze rozwiązania dla naszych potrzeb, oczekiwań i budżetu. Nie jest tak, że sklepowy projektant będzie próbował sprzedać nam to, co jest najdroższe, gdyż niezadowolony klient nie wróci. Jeśli chodzi o Lux-Dom, to projekty wykonywane są bezpłatnie, choć klient wpłaca zadatek w wysokości 400 złotych. Jeśli jednak inwestor zrobi zakupy na kwotę minimum 3.000 złotych, wówczas wartość zadatku jest odejmowana od rachunku. Kwota, choć może wydać się wysoka, zwykle jest “realizowana” już na etapie zakupu płytek i armatury.

Remont łazienki - na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? 6
Remont łazienki – projekt Galerii Płytek Lux-Dom

Nie wszystko można zaplanować w 100 procentach, dlatego projektanci Galerii Płytek Lux-Dom przygotują indywidualną wizualizację łazienki, kuchni czy salonu. Nie tylko inspirujemy i doradzamy ale przedstawiamy szczegółową ofertę – jasną, przejrzystą i konkretną.

Czytaj także: 10 grzechów w urządzaniu wnętrz, czyli jak nie urządzać domu?