fbpx

Ratunek z Budżetu Obywatelskiego

Dwadzieścia dziewięć defibrylatorów ratujących życie trafiło do miejskich instytucji w Częstochowie. Sprzęt został kupiony w ramach jednego z zadań Budżetu Obywatelskiego. Aby aparatura w razie potrzeby mogła uratować komuś życie, z jej obsługi i udzielania pierwszej pomocy przeszkolono także 282 osoby, które w tych placówkach pracują.
W ramach zadania „Ogólnodostępne defibrylatory dla ratowania życia” kupiono 29 defibrylatorów i szafek do ich przechowywania. Budynki, w których znalazły się urządzenia specjalnie oznakowano symbolem AED i logo budżetu obywatelskiego. W podobny sposób oznakowano miejsca montażu defibrylatorów, obok powieszono instrukcję udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Koszt zadania. łącznie ze szkoleniem pracowników to 118 tys. 716 zł.

Ratunek z Budżetu Obywatelskiego 2


Cieszę się, że dzięki projektowi, który zgłosili sami mieszkańcy, wszyscy odwiedzający miejskie jednostki i instytucje będą czuć się jeszcze bezpieczniej — mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. — Defibrylatory to sprzęt, dzięki któremu przy znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy można uratować to, co najcenniejsze — ludzkie życie. Jestem dumny, że nasi mieszkańcy realizują tak ważne i szlachetne projekty.


Defibrylatory zamontowano m.in. w szkołach, Bursie Miejskiej, urzędach, w tym na przykład w Powiatowym Urzędzie Pracy, a także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Domu Pomocy Społecznej, Częstochowskim Centrum Świadczeń oraz w budynku administracyjnym Cmentarza Komunalnego. Sprzęt trafił także do instytucji kultury: Filharmonii Częstochowskiej, Teatru im. Adama Mickiewicza, Muzeum Częstochowskiego, Miejskiej Galerii Sztuki, Centrum Informacji Turystycznej, Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, a także do kilku filii Biblioteki Miejskiej.