Raków wyeliminował Litwinów! Teraz zagra z Rubinem Kazań

Piłkarze Rakowa Częstochowa w debiucie w europejskich pucharach udowodnili, że stać ich na wiele! Czerwono-niebiescy w II rundzie eliminacji Pucharu Konferencji Europy okazali się lepsi od litewskiego FK Suduva Marijampole i awansowali do III rundy eliminacji, gdzie czeka już rosyjski Rubin Kazań.

Trwa najlepszy okres w historii Rakowa. Raków na swoje 100-lecie, które obchodzone jest w 2021 roku zdobył Puchar Polski, wicemistrzostwo Polski oraz Superpuchar Polski. Dzięki wyśmienitej grze w poprzednim sezonie częstochowianie wywalczyli sobie prawo gry w europejskich pucharach. Czerwoni-niebiescy w debiucie spisali się bardzo dobrze. Zmagania rozpoczęli do II rundy eliminacji Pucharu Konferencji UEFA. W pierwszym spotkaniu zagrali na Litwie z FK Suduva Marijampole. Co ważne, nie przegrali i dzięki temu udanie zadebiutowali w europejskich pucharach. Mecz na Litwie zakończył się bezbramkowym remisem dlatego o awansie miał zadecydować czwartkowy rewanż w Polsce. Raków w Bielsku-Białej zgodnie z przewidywaniami pokonał Litwinów i awansował do III rundy Pucharu Konferencji Europy, gdzie zmierzy się z rosyjskim Rubinem Kazań. Mecz w Polsce odbędzie się już 5 sierpnia, a rewanż tydzień później w Kazaniu…

Czwartkowe spotkanie przebiegało pod dyktando Rakowa. Goście tak jak w poprzednich meczach z Łotyszami (I runda eliminacji) i z Rakowem postawili na szczelną obronę i szukali swoich szans w kontrach. Mimo przewagi w pierwszych 45-minutach gole nie padły.

Po przerwie trener Rakowa Marek Papszun za Vladislavsa Gutkovskisa wpuścił Sebastiana Musiolika. O dziwo, doskonałą okazję w 49. minucie zmarnowali goście, którzy mogli objąć prowadzenie 1:0. Raków uratował Vladan Kovacević.

Rywale umiejętnie się bronili, a Raków długo nie potrafił zdobyć gola. Spotkanie tak jak na Litwie zakończyło się bezbramkowym remisem i piłkarze musieli wyjść na dogrywkę.

Goli kibice nie doczekali się też w pierwszej połowie dogrywki. Wszystko więc miało rozstrzygnąć się w drugich 15 minutach lub rzutach karnych… Druga część dogrywki też nie przyniosła rozstrzygnięcia, choć w 120. minucie Ivi Lopez trafił z rzutu wolnego w słupek i o awansie musiały zadecydować rzuty karne.

Po trzech seriach było 3:3. W czwartej serii Kovacević obronił strzał. Kovacević obronił też kolejny strzał i Raków mógł cieszyć się z awansu do III rundy eliminacji Pucharu Konferencji UEFA, gdzie czeka już rosyjski Rubin Kazań!

W karnych było 0:1, 1:1 (Ivi Lopez), 1:2, 2:2 (Arak), 2:3, 3:3 (Tudor), 4:3 (Wilusz),

Raków Częstochowa – FK Suduva Marijampole 0:0 (0:0), dogrywka 0:0, karne: 4:3

Raków: Kovacević – Arsenić, Niewulis, Tudor, Poletanović, Szelągowski (55. Długosz), Kun (78. Udovicić), Wdowiak (101. Arak), Ivi Lopez, Cebula (101. Papanikolau), Gutkovskis (46. Musiolik).

Tekst: Artur Kucharski