21 marca z okazji Światowego Dnia Poezji Biblioteka Publiczna im. Biegańskiego zaprasza na dyskusję o kondycji współczesnej poezji. Wydarzenie zatytułowano „Quo vadis poetica?”.
Światowy Dzień Poezji obchodzony jest 21 marca. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Deklarowano, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.
W obchody Światowego Dnia Poezji włącza się również Biblioteka Publiczna im. Biegańskiego. Z tej okazji odbędzie się bowiem dyskusja o kondycji współczesnej poezji. W rozmowie wezmą udział Katarzyna Zwolska-Płusa, Aleksander Wierny i Marcin Zegadło.
Ona to mama, żona, pisarka, nauczycielka, wkrótce psychoterapeutka. Wydała trzy książki poetyckie i jedną prozatorską. Kolejna czeka u wydawcy. Prowadzi w Częstochowie Centrum Edukacji i Rozwoju „Fraza”, gdzie osoby w każdym wieku mogą rozwijać się twórczo – literacko, plastycznie, ale też emocjonalnie.
Wierny urodził się i mieszka w Częstochowie, pomieszkuje w Sygontce. To absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Kiedyś – dziennikarz prasowy i telewizyjny w lokalnych redakcjach, dziś – urzędnik. Wydał prozę gatunkową – kryminały „Światło” i „Teraz”, horror „Krew i strach” oraz autobiograficzną prozę „Matka mojego dziecka”. Wydał też książki poetyckie, „Sygontkę” i „Częstochowę”, obydwie nominowane do nagrody Orfeusz. Jego najnowsze publikacje – obie pojawiły się w 2021 r. – to tom wierszy „małe nowe ciała” i powieść drogi „Słabnące światło sierpniowego słońca”.
Marcin Zegadło z kolei poeta, prozaik, publicysta, recenzent „Gazety Wyborczej”. Publikował również m.in. w „Czasie Kultury”, „Odrze”, „Zeszytach Poetyckich” czy „Tyglu Kultury”. Na swoim koncie ma takie pozycje, jak choćby „Hermann Brunner i jego rzeźnia” oraz „Nawyki ciał śpiących”.
Dyskusja rozpocznie się o godz. 18 w gmachu głównym przy Al. NMP 22 (sala 202). Wstęp wolny.
Czytaj także: Aleksander Wierny: Pisanie jest dla mnie najważniejsze [ROZMOWA]