fbpx
Strona główna Motoryzacja Przygotuj samochód na zimę, jedź bezpiecznie

Przygotuj samochód na zimę, jedź bezpiecznie

Przygotuj samochód na zimę, jedź bezpiecznie.

Zanim temperatura znacznie spadnie, zaczną się jesienne słoty, a po nich opady śniegu, warto odwiedzić sprawdzony warsztat samochody i sprawdzić, czy nasz samochód jest gotowy na zimę. O auto zawsze warto dbać, robić jego regularne przeglądy, wymieniać płyny i oleje, ale przed zimą jest kilka rzeczy, które zdaniem fachowców, bezwzględnie muszą być zrobione, aby jazda była bezpieczna.

Przygotuj samochód na zimę, jedź bezpiecznie 1

Najważniejsza rzecz, to oczywiście odpowiednie ogumienie – mówi Artur Góra, właściciel warsztatu Serwis Góra – Bosch Diesel Center. – Koła musimy mieć sprawne oczywiście cały rok, ale gdy nadchodzi zima szczególnie warto o nie zadbać. Jazda na oponach letnich nawet teraz, gdy mamy stosunkowo łagodne zimy, to bardzo kiepski pomysł. Na zimę zawsze powinniśmy zmienić opony na zimowe lub tak zwane wielosezonowe.

Jak zastrzega Artur Góra, oczywiście bardzo istotne jest jaki mamy stan ogumienia. Bieżnik musi być w dobrej kondycji, inaczej koła w czasie jazdy czy hamowania nie zareagują właściwie.

Przygotuj samochód na zimę, jedź bezpiecznie 2

Opony należy zmienić, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej siedmiu stopni.

Poza oponami przed zimą trzeba koniecznie sprawdzić stanakumulatora i alternatora, a także wycieraczek oraz oświetlenia.

Gdy dzień jest krótki, często na dworze jest szaro, widoczność jest mocno ograniczona – opowiada doradca serwisu Sławomir Góra. – Powinniśmy zrobić wszystko, aby jadąc autem widzieć jak najlepiej. Dlatego musimy mieć sprawne światła, dobrze zbierające wodę wycieraczki, a także zapas dobrego płynu do spryskiwaczy.

Jak radzi Sławomir Góra, najwygodniej jest jeździć cały rok z zimowym płynem do spryskiwaczy, wtedy nie musimy się martwić, że przy nagłym spadku temperatury zamarznie. Gdy mamy jeszcze w zbiorniku płyn letni i zaskoczy nas mróz, można się ratować wstawiając pojazd do ciepłego pomieszczenia, aby układ się rozmroził.

– Jeśli mówimy o bezpiecznej jeździe, to koniecznie przed zimą trzeba sprawdzić układ hamulcowy i zawieszenie w aucie – radzi ekspert. – Bez tego żadna, nawet mająca najlepszy bieżnik opona zimowa nam nie pomoże.

Cyklicznie należy oczywiście sprawdzać i wymieniać olej czy płyn chłodzący. Jeśli nie zrobiliśmy tego w wymaganym terminie latem, obowiązkowo wykonujemy to teraz, zanim pogoda zacznie się na dobrze psuć.

Dobra widoczność zależy nie tylko od tego, co mamy na zewnątrz samochodu, ale i tego, co się dzieje w środku – mówi Sławomir Góra. – Gdy temperatura spada, szyby w aucie szybko parują. Aby tego uniknąć, warto pomyśleć o wymianie filtrów kabinowych. Jeśli posiadamy klimatyzację, włączajmy ją. To dobre nie tylko dla widoczności, ale dla sprawności i żywotność układu klimatyzacji. Pamiętajmy, że zimą wilgoć w aucie pojawia się bardzo szybko, także od welurowych dywaników, które chłoną wodę. Zimą lepiej w samochodzie sprawdzą się więc dywaniki gumowe. Właścicielom diesli przypominam, że przed zimą koniecznie muszą sprawdzić świece żarowe. Warto to zrobić, aby któregoś zimowego poranka nie mieć problemów z odpaleniem auta. W pojazdach z silnikiem diesla przed zimą wskazana jest również wymiana filtru paliwa – dodaje ekspert serwisu.

PHU GÓRA SP. JAWNA
ul. Bugajska 18
42-208 Częstochowa

tel./fax 34/ 3636924
tel./fax 34/ 3710425

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here