fbpx
Strona głównaPolecaneW Częstochowie trwają przygotowania do akcji „One Billion Rising”

W Częstochowie trwają przygotowania do akcji „One Billion Rising”

Częstochowa po raz czwarty dołączyła do międzynarodowej akcji „One Billion Rising”. To wyraz protestu przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej wobec kobiet na całym świecie.

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec. Pomysłodawcy akcji „One Billion Rising” zaznaczają, że bo to właśnie w tańcu ciało jest wolne, silne i sprawcze. Polska odsłona międzynarodowej idei odbywa się pod hasłem „Nazywam się Miliard”. Jednoczy ona tych, którzy chcą okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości, a w 2018 r. tańczyło i protestowało ich niemal 100! Za każdym razem poruszany jest trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i dziewcząt.

Inicjatywą organizatorek polskiej akcji jest powstanie w 2015 r. Antyprzemocowej Sieci Kobiet, czyli sieci grup i organizacji z całego kraju specjalizujących się lokalnie w działaniach przeciwprzemocowych. Akcję w Polsce koordynuje fundacja Feminoteka.

Częstochowska akcja „One Billion Rising” odbywa się od 2018 r. z inicjatywy Agaty Wierny, pełnomocniczki Prezydenta Miasta Częstochowy ds. równych szans. W tym roku nasze miasto będzie więc tańczyć po raz czwarty.

Referat Dialogu i Praw Człowieka Urzędu Miasta zaprasza wszystkich chętnych – zarówno panie, jak i panów, na wspólne treningi dedykowanego układu tanecznego, który zostanie zaprezentowany jako główny punkt finału. Wydarzenie zaplanowano na 8 marca na godz. 16.30 na pl. Biegańskiego.

Treningi odbywają się w każdą niedzielę aż do 6 marca, o godz. 16 w Centrum Nauki Tańca SNAKE DANCE (Al. NMP 21). Udział w treningach jest bezpłatny, dołączyć można w każdej chwili bez wcześniejszych zapisów. Układu można się również nauczyć samodzielnie w domu, korzystając z ogólnodostępnego filmiku instruktażowego (szczegóły na www.czestochowa.pl) i dołączyć do tańca na „Bieganie”.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -