fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaDomBudownictwoPromenada Śródmiejska – prace rozpoczęte

Promenada Śródmiejska – prace rozpoczęte

 

Na terenie dawnego Węglobloku rozpoczęły się prace związane z budową Promenady Śródmiejskiej. Miasto ma oddać teren wypoczynkowy latem 2020 r. Promenada Śródmiejska będzie łączyć al. Wolności z ul. Bohaterów Monte Cassino. Koszt inwestycji wynosi blisko 6 mln zł.

Prace rozpoczęły się według ustalonego harmonogramu. Na tą chwilę przekładane są uzbrojenia podziemne, wylewane są fundamenty pod oświetlenie a także wytyczona została główna ścieżka.

W 2012 r. radni wraz z mieszkańcami dzielnicy Trzech Wieszczów rozpoczęli starania o uporządkowanie terenu wzdłuż ulic Skłodowskiej-Curie i Boya-Żeleńskiego. Wtedy też pod petycją do władz miasta podpisało się ponad 200 osób. W kolejnym roku, dzięki inicjatywie Rady Dzielnicy Trzech Wieszczów i społecznemu zaangażowaniu mieszkańców uprzątnięto teren. W końcu magistrat podpisał umowę na budowę pierwszego etapu inwestycji.

Część obszaru funkcjonowało jako dziki parking, na innej znajdował się gruz i odpady budowlane. Problemem tej działki jest wysoki poziom wód gruntowych.

Promenada Śródmiejska ma powstać na terenie dawnego Węglobloku (pomiędzy ulicami Skłodowskiej-Curie, Boya-Żeleńskiego, Aleją Wolności, Aleją Bohaterów Monte Cassino). Ze względu na lokalizację i potencjał miejsca, ten punkt może stać się idealnym miejscem wypoczynku dla Częstochowian. Mieszkańcy dzielnicy Trzech Wieszczów już kilka lat temu podjęli starania o utworzenie nowego parku. Tym bardziej chcieli urzeczywistnić pomysł sprzed lat, z obawy, że wolną działką zainteresować się może właściciel sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Sami mieszkańcy rozpoczęli prace porządkowe na terenie Węglobloku . Zbierali śmieci, wycinało krzaki a także zgrabiali liście. Miasto dało im pojemniki na odpady oraz niezbędne narzędzia.

Kolejnym etapem były starania o zewnętrzne środki na budowę promenady, która szybko zyskała przydomek śródmiejskiej. Z racji niepowodzenia w tej kwestii, miasto wzięło koszty na siebie. W lipcu br. rozpisano przetarg na na niezbędne prace rozbiórkowe, wykonanie nowego ukształtowania terenu, a także budowę nowych elementów jego zagospodarowania. Przed rozpoczęciem właściwych prac konieczna jest rozbiórka dwóch budynków gospodarczych, ogrodzeń oraz pozostałości zabudowy. Zdemontowane zostaną schody terenowe, nieczynny maszt oświetleniowy i odcinek nieczynnego kanału sanitarnego. Trzeba usunąć istniejące nawierzchnie z umieszczonymi w nich elementami różnej infrastruktury. Głównym założeniem w pierwszym etapie inwestycji będzie aleja dla pieszych, biegnąca w osi wschód-zachód przez cały teren objęty zagospodarowaniem. Aleja połączy plac wejściowy z placem centralnym – wielofunkcyjnym placem sportowym z urządzeniami do ćwiczeń sprawnościowych typu street workout.

Wokół placu wejściowego i centralnego pojawią się murki oporowe i brama wejściowa w formie pergoli. W południowej części znajdzie się przestrzeń z miejscami do siedzenia w formie amfiteatru. Cały plac ma otoczyć rodzaj „zielonego pierścienia” – skarpa, która ograniczy hałas z pobliskich ulic.

Plac wejściowy pokryją betonowe płyty. Aleja spacerowa zbudowana będzie z kamiennej kostki. Na placu centralnym umieszczone zostaną urządzenia do ćwiczeń, elementy małej architektury,a dla bezpieczeństwa zamontowany będzie monitoring. Zmianie ulegnie dotychczasowe ukształtowanie terenu. Zamontowana będzie także instalacja elektryczna oraz oświetlenie i odwodnienie. Drzewa, tzw. samosiejki maja zostać wycięte, ponieważ kolidują one z planem zagospodarowania. Projektowane są też nowe nasadzenia.

Projekt Promenady Śródmiejskiej nie zakłada miejsc parkingowych. Będą za to miejsca postojowe dla rowerów. Budowa Promenady Śródmiejskiej to największa inwestycja poszerzająca obszary zieleni w Częstochowie. Prócz niej m.in. w dzielnicy Raków powstał pierwszy w mieście „park kieszonkowy” (rodzaj zielonej enklawy), a na Placu Biegańskiego w ścisłym centrum powstał aneks, który ma zachować zielony charakter przez cały rok.

Prace inwestycyjne mają zostać zakończone do sierpnia 2020 r. Przetarg wygrała częstochowska firma Tel-Bruk.

Paulina Stasiak-Balas

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -