fbpx

Projekt „KulturON” w Częstochowie. Fundacja Oczami Brata szuka aktorów

Osoby, które chciałby wziąć udział w projekcie „KulturON” mogą się zgłaszać do 26 września. Celem przedsięwzięcia jest realizacja spektaklu teatralnego.

O tym, że częstochowska Fundacja Oczami Brata otrzymała 60 tys. zł dofinansowania z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, pisaliśmy już na naszym portalu. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a całkowity budżet wynosi – 1,5 mln zł. O dofinansowania mogły ubiegać się tylko organizacje pozarządowe. Zgłoszono 142 projekty, jury przyznało środki 22 z nich, w tym właśnie częstochowskiej fundacji (szczegóły TUTAJ).

Spektakl nawiązywał będzie do historii Starego Miasta

Dzięki dofinansowaniu Fundacja Oczami Brata zrealizuje projekt „KulturON”. Zakłada on powstanie do 30 listopada spektaklu teatralnego, poprzedzonego warsztatami teatralnymi. W przedsięwzięciu wezmą udział profesjonalni aktorzy (związani m.in. z powstałym w marcu Teatrem Nowym w Częstochowie, Teatrem Nowym Proxima w Krakowie, Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie), osoby z niepełnosprawnością intelektualną (m.in. uczestnicy zajęć Fundacji Oczami Brata) oraz lokalna społeczność zamieszkująca teren Starego Miasta w Częstochowie (dawny obszar tzw. starego getta). Łącznie w spektakl zostanie zaangażowanych 50 osób. Twórców wspierać ma dziesięcioro wolontariuszy.

Spektakl, póki co nosi roboczy tytuł „Razem czy osobno”. Realizacja nawiązywać ma do historii mieszkańców dzielnicy, szczególnie do częstochowskich Żydów oraz do twórczości pochodzącej z Częstochowy Irit Amiel, zmarłej w tym roku izraelskiej poetki, pisarki, tłumaczki, dwukrotnie nominowanej do Literackiej Nagrody NIKE.

-Pragniemy przybliżyć częstochowianom historię swojej dzielnicy, przełamywać stereotypy, aktywizować społeczność i przybliżać dostęp do kultury osobom, które są zagrożone wykluczeniem społecznym. Tym samym spektakl będzie miał charakter wielowymiarowy. Prace nad przedstawieniem poprzedzone będą warsztatami teatralnymi, a udział w spektaklu poprzedzi casting. Inspiracją dla projektu są działania podejmowane m.in. przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie – wyjaśniają organizatorzy.

Zgłoszenia przyjmowane do 26 września!

Nad całością wydarzenia czuwać będą dwaj dyrektorzy Teatrów Nowych: Paweł Bilski (Częstochowa) oraz Piotr Sieklucki (Kraków). Partnerem projektu jest Teatr Nowy w Częstochowie, który w sierpniu przedstawił swój debiutancki spektakl „Cebula” oraz Klubokawiarnia i Kawiarnia Alternatywa 21.

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 września pod numerem telefonu 533-527-368 lub mailowo biuro@oczamibrata.pl. Szczegóły: www.oczamibrata.pl.

Zuzanna Suliga