fbpx

Wyróżnienie i nagroda za projekt edukacyjny „Wiklinowa zatoka – bobry są wśród nas”

Firma Cemex wyróżniła i nagrodziła złożony przez grupę MARTENS projekt edukacyjny pod tytułem „Wiklinowa zatoka – bobry są wśród nas”.  Projekt zwraca uwagę na znajdujące się w miejscowości Aleksandria siedliska bobrów, które na nowo się tu osiedlają.

Wyróżnienie i nagroda za projekt edukacyjny „Wiklinowa zatoka – bobry są wśród nas” 2
Fot: Justyna Janus

Po długich latach, na nowo na terenie Aleksandrii pojawiają się gatunki zwierząt, których nie widziano w tych rejonach ze względu na rolnictwo małoobszarowe. Z biegiem czasu na terenie rolnym pojawiają się drzewa, zmieniając krajobraz i dając schronienie licznym i interesującym gatunkom zwierząt. 

Jednym z takich gatunków, który dawno nie był tutaj widoczny, a teraz nie sposób nie zauważyć efektów jego żerowania, jest bóbr. W Aleksandrii znane są co najmniej 3 jego siedliska wzdłuż cieku Trzepizurka – Żabianka.

Wyróżnienie i nagroda za projekt edukacyjny „Wiklinowa zatoka – bobry są wśród nas” 3
Fot: Justyna Janus

Dla przypomnienia bóbr jest zwierzęciem, który należy do gatunku ziemno-wodnego gryzonia, w Polsce częściowo chronionego. Masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 29 kg, a długość ciała do 110 cm. Jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i zasadniczo monogamicznym. Wiedzie nocny i skryty tryb życia. Pod wodą potrafi wytrzymać bez przerwy nawet 15 minut.

Bóbr jest gatunkiem przystosowującym siedlisko do swoich potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Buduje żeremie i tamy, sięgające 60 cm wysokości, spiętrzające wodę i zatrzymujące ją w środowisku.

Na terenie Aleksandrii działalność bobrów widać przy ul. Akacjowej, gdzie woda zalała obszar około 4,5 ha.  

Zwycięski projekt zwrócił uwagę mieszkańców na osiedlenie się bobrów w ich miejscowości oraz poszerzył wiedzę, dotyczącą zagadnienia wpływu działalności tych gryzoni na środowisko, a także rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz ekologicznych.

We współpracy i pod opieką merytoryczną pani Aleksandry Pacult St. Specjalisty ds. Ochrony Środowiska i Bioróżnorodności oraz pani Agnieszki Rutkowskiej członkini zarządu Fundacji – Cemex „Budujemy Przyszłość” zrealizowane zostały do tej pory najważniejsze założenia projektu.  

Wkrótce zostaną powieszone tablice informacyjne w okolicy siedliska bobrów, przy ul. Strażackiej. Staną się one jednym z punktów edukacyjno – przyrodniczych, obok Pajdowej Góry czy bagien Pohulanka (dojazd od ulicy Sosnowej), na ścieżce rowerowej biegnącej przez Aleksandrię. Natomiast uczniowie szkoły w Aleksandrii mogli wziąć udział w ogłoszonych dwóch konkursach: plastycznym i prezentacji multimedialnej.

Wyróżnienie i nagroda za projekt edukacyjny „Wiklinowa zatoka – bobry są wśród nas” 4
Fot: Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Kochanowskiego w Aleksandrii (pierwsze miejsce w kategorii plastycznej – Dawid Pauliński kl. I)

Swój udział w projekcie mieli także nauczyciele oraz mieszkańcy Aleksandrii: Pani Justyna Janus, która wykonała zdjęcia, wykorzystane na tablicach i Pan Bogdan Maroszek, który sfilmował dronem widok nad rozlewiskami. Filmy z przelotów będzie można obejrzeć skanując QR kody, umieszczone na tablicach.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, na wiosnę przesunięte zostało oddanie tablic informacyjnych oraz prelekcja dla uczniów Szkoły Podstawowej w Aleksandrii, którą poprowadzi Szymon Ankowski, student Wydziału Leśnego uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W ramach pracy inżynierskiej planowane jest również badanie wpływu obecności bobrów na czystość wód.

Szczególne podziękowania należą się Fundacji Cemex – „Budujemy Przyszłość” za przyznany grant na realizację działań zaplanowanych w projekcie oraz ufundowanie nagród dla uczestników konkursów.

[post_gallery]

Fot: Justyna Janus, praca plastyczna Aleksandra Bogus kl. IIb, Natalia Miąskiewicz kl. IIa