Profilaktyka chorób odkleszczowych

0
533
fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Nie daj się kleszczom.

Już dzisiaj weź udział w bezpłatnym programie profilaktyki chorób odkleszczowych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii oraz Rehabilitacji i sprawdź czy nie chorujesz na jedną z nich.

Główny cel tego projektu to zmniejszenie zapadalności oraz poprawa wykrywalności boreliozy z Lyme i innych chorób, które przenoszone są przez kleszcze, poprzez działania edukacyjno-informacyjne, oraz diagnostyczne pośród osób z populacji w wieku aktywności zawodowej, w wieku minimum 15 lat, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które są z grupy ryzyka ze względu na wykonywany zawód bądź uprawiane hobby.

W projekcie mogą wziąć udział osoby które są:

W wieku aktywności zawodowej, zamieszkujące regiony częstego występowania kleszczy oraz wykonującego zawody, które sprzyjają podwyższonemu ryzyku kontaktu z tymi właśnie pasożytami.

Personel medyczny czyli lekarze oraz pielęgniarki z placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Trzeba pamiętać, iż borelioza z Lyme ma charakter choroby postępującej, w której można wyodrębnić następne jej stadia. Objawy dotyczą wielu układów i z czasem mogą pojawić się z różnym nasileniem. Zakażenie może przyjąć formę bezobjawową, ale także ciężkiego przypadku z nieodwracalnymi zmianami w obrębie układu nerwowego oraz stawowego. Nie należy czekać, aż będzie za późno.

Profilaktyka chorób odkleszczowych 1
mat. Starostwo powiatowe w Radomsku

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Więcej informacji na temat programu profilaktyki chorób odkleszczowych, który realizowany jest na terenie całej Polski przez różne podmioty, można znaleźć na stronie NFZ.

K KIK