W Starostwie Powiatowym w Lublińcu przyznało medale „Pro Patria”

0
347

Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 25 listopada 2020 roku w Starostwie Powiatowym w Lublińcu przyznał medale „Pro Patria”.

Medal „Pro Patria” jest polskim oznaczeniem cywilnym przyznawanym osobom lub instytucjom „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Za takie właśnie zasługi zostali uhonorowani Walenty Janik, Mateusz Kmieć i Jan Malitowski. Medale wraz z gratulacjami wręczyli starosta Joachim Smyła, wicestarosta Tadeusz Konina i Krzysztof Olczyk – przewodniczący Rady Powiatu w Lublińcu.

Walenty Janik, druh OSP w Lublińcu, upowszechnia wiedzę z zakresu obecnej historii oraz utrwala pamięć znanych rodaków, którzy oddali życie za niepodległość Ojczyzny. Konkurs piosenki żołnierskiej i patriotycznej organizowanej cyklicznie w Lublińcu powstał dzięki jego inicjatywie. Jako prawdziwy patriota upamiętnia miejsca pamięci narodowej w Lublińcu, jak i w gminie Ciepielów, gdzie zaangażowany jest w upamiętnianie mordu żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca.

Mateusz Kmieć również jest aktywnym członkiem OSP w Lublińcu. Dzięki jego inicjatywie odnowiono i uporządkowano Cmentarza Wojskowy w Lublińcu, na którym pochowani są żołnierze 74 GPP oraz Powstańcy Śląscy. Dodatkowo organizował akcję Znicz Pamięci dla żołnierzy na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu.

Jan Malitowski – wiceprezes OSP w Lublińcu, jako aktywny działacz społeczny jest zaangażowany w upamiętnianie miejsc pamięci narodowej na terenie Lublińca. Ponadto jest Członekiem Powiatowego Zarządu Ligii Obrony Kraju w Lublińcu oraz Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublińcu.

[post_gallery]

Fot: Starostwo Powiatowe w Lublińcu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here