fbpx

Prezydent Matyjaszczyk pisze do premiera w sprawie koronawirusa

Uproszczenia obiegu dokumentu w razie zgonu spowodowanego koronawirusem, przedłużenia ważnych terminów dokonywania czynności urzędowych przez mieszkańców, chociażby rejestracji pojazdów, a także możliwości nienaliczania odsetek karnych za wszelkie opóźnione opłaty, na przykład podatków i opłat lokalnych, tego między innymi oczekuje od rządu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Wysłał on do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym zwrócił uwagę na konieczność zmian w prawie w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.
Jak zauważył prezydent, w obecnej sytuacji, gdy Polacy pozostają w domach, a urzędy pracują w ograniczonym zakresie, normalne przestrzeganie terminów i tradycyjny obieg dokumentów nie są możliwe.
W liście aż w 14 punktach wyliczone zostały potrzebne zmiany w legislacji. Chodzi m.in. o rezygnację z konieczności osobistego stawiennictwa się bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy czy też wydłużenie terminu na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a także umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom publicznym realizacji wydatków związanych z sytuacjami zagrożenia pandemią bez uprzedniego zabezpieczenia ich w planie finansowym.

„Wnioskujemy o wprowadzenie w ustawie o finansach publicznych zapisu, który umożliwi dokonywanie wydatków związanych z zapobieganiem, zwalczaniem i ograniczaniem pandemii koronawirusa (SARS-Cov-2), bez względu na poziom środków finansowych ujętych w planie – napisał w liście prezydent Matyjaszczyk. – Odpowiednia zmiana planu wydatków powinna nastąpić w trybie przeniesień wydatków z innych podziałek klasyfikacji wydatków lub rezerw celowych”.
Zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wpływa na wiele dziedzin życia. Niekorzystnie odbija się na przykład na sytuacji wielu firm. Prezydent zaapelował w liście o jak najszybsze podjęcie przez rząd działań osłonowych, które uratują przed bankructwem działające w regionie przedsiębiorstwa. Krzysztof Matyjaszczyk przypomniał również premierowi od trudnej sytuacji opiekunów niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.
Zamknięcie szkół i przedszkoli łączy się z trudną sytuacją (jeszcze trudniejszą niż zwykle) dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami -czytamy w liście do premiera. – W zdecydowanej większości przypadków niezależnie od wieku tych dzieci nie zostawia się ich samych w domu. Dlatego konieczne jest rozszerzenie uprawnień do zasiłku opiekuńczego dla rodziców/opiekunów uczących się dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, niezależnie od ich wieku, zwłaszcza że pozostają one w grupie wysokiego ryzyka. W tej chwili taki zasiłek może otrzymać jedynie rodzic/opiekun dziecka do lat 8″.