fbpx

Prezydent Częstochowy pisze do URE w sprawie gigantycznych podwyżek za gaz

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, wystosował do Urzędu Regulacji Energetyki pismo w sprawie cen gazu i niesprawiedliwych, nie tylko jego zdaniem,  taryf dla wspólnot mieszkaniowych, w których często tylko pojedyncze lokale są wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej.

Nowy rok przywitał wiele osób szokującymi, sięgającymi czasami nawet kilkuset procent podwyżkami za gaz. Największy szok przeżywają w całym kraju, a także więc w Częstochowie,  członkowie wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni mieszkaniowych, którzy w przyjętych rozwiązaniach zostali potraktowani jak przedsiębiorstwa i otrzymali wielokrotnie większą podwyżkę niż osoby, które mają indywidualnie  podpisane z dostawcą gazu umowy.

Takie przypadki spowodowały zrozumiałe wzburzenie wśród częstochowian. Prezydent Częstochowy postanowił więc interweniować w Urzędzie Regulacji Energetyki. Wystosował do tej instytucji pismo do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Rafała Gawina. Zwraca w nim uwagę na krzywdzące rozwiązania zastosowane wobec znacznej części mieszkanek i mieszkańców miasta w wysokości nowych taryf za paliwo gazowe, opublikowanych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Jak zaznaczył w dokumencie, po obecnych podwyżkach dużą wyższą cenę jednostkową za gaz (79,393 g/kWh), czyli taką jak dla odbiorców biznesowych, zapłacą członkowie wspólnot mieszkaniowych, w których dla przykładu tylko jeden lokal wykorzystywany jest na działalność gospodarczą (choć pozostałe to zwykłe mieszkania).
Taryfa za paliwo gazowe wykorzystywane wyłącznie przez gospodarstwa domowe ma jednocześnie wynosić 20,017 gr/kWh.  Zdaniem prezydenta Częstochowy, takie rozwiązania są niedorzeczne i krzywdzące. Zaapelował on o  szybkie podjęcie działań zmierzających do modyfikacji obecnych rozwiązań i wprowadzenia zmian legislacyjnych skutkujących dostosowaniem stawek opłat za pobór gazu do faktycznego sposobu jego wykorzystania.

– Wprowadzone obecnie rozwiązania budzą wątpliwości interpretacyjne – czytamy w przesłanym do URE piśmie. –  Mianowicie, nie wskazano dotychczas, czy w odniesieniu  do prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu decydujące znaczenie ma faktyczne prowadzenie działalności w lokalu (wytwarzanie produktów, świadczenie usług), czy też okoliczność zarejestrowania działalności gospodarczej w tymże lokalu i ujawnienie adresu lokalu we właściwej ewidencji bądź rejestrze. (…) Obowiązujące obecnie rozwiązania są dla Częstochowianek i Częstochowian rażąco niesprawiedliwe i krzywdzące. Trudno bowiem przychylić się do rozwiązania, w ramach którego mieszkańcy zobowiązani są regulować opłatę z tytułu poboru gazu uwzględniającą stawkę „biznesową”, w sytuacji gdy paliwo to wykorzystywane jest wyłącznie w ramach prowadzonego gospodarstwa domowego.

Całą treść wystosowanego pisma można znaleźć na stronie miasta:

https://www.czestochowa.pl/biznesowa-taryfa-za-gaz-dla-wspolnot-interwencja-prezydenta-czestochowy

(zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)