fbpx
Strona główna Polecane Prezydent Częstochowy chce utworzenia bliżej naszego miasta laboratorium robiącego testy na koronawirusa

Prezydent Częstochowy chce utworzenia bliżej naszego miasta laboratorium robiącego testy na koronawirusa

Krzysztof Matyjaszczyk zaapelował do Ministra Zdrowia od pilne uruchomienie w północnej części województwa śląskiego laboratorium, które zajmie się badaniem próbek na obecność koronawirusa.

Jego zdaniem z powodu tego, że obecnie w województwie próbki od pacjentów sprawdzane są wyłącznie w dwóch laboratoriach na Górnym Śląsku, chorzy z naszego miasta i okolic nie mają szansy na szybką diagnozę.

Jak argumentuje prezydenta Częstochowy, to właśnie z powodu braku laboratorium w naszej części województwa pacjenci z Częstochowy oraz ościennych powiatów na wyniki czekać muszą nierzadko kilka dni.


“W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną zwracam się do Pana Ministra z prośbą o rozważenie możliwości uruchomienia dodatkowego laboratorium w północnym subregionie województwa śląskiego, w którym wykonywane byłyby badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 — czytamy w oficjalnym liście prezydenta Matyjaszczyka wysłanym do Ministerstwa Zdrowia. — Pragnę zaznaczyć, że w tak dużym województwie, jakim jest województwo śląskie do chwili obecnej uruchomiono tylko dwa laboratoria badające próbki pod kątem obecności COVID-19, zlokalizowane w południowej części województwa. Taka sytuacja powoduje, że wydłuża się czas oczekiwania na wyniki badań pacjentów z naszego miasta i powiatów ościennych. Ponadto długie oczekiwanie, niekiedy w warunkach szpitalnych, stwarza duże zagrożenie rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem.”


Zdaniem Krzysztofa Matyjaszczyka, liczba miejsc, w których można prowadzić testy na obecność koronawirusa w województwie śląskim jest zdecydowania za mała w stosunku do liczby chorych. Tymczasem to właśnie województwo śląskie jest drugim po województwie mazowieckim regionie w Polsce, w którym liczba zakażonych jest największa i szybko rośnie. Prezydent Częstochowy przypomniał w liście, że na przykład w województwie mazowieckim takich laboratoriów jest 11, w Wielkopolsce – 8, w województwie małopolskim – 6, a w pomorskim – 5.


“Zdaniem władz Częstochowy uruchomienie kolejnego laboratorium w północnym regionie województwa śląskiego jest absolutnie konieczne — napisał w liście Krzysztof Matyjaszczyk. — Potwierdzają to przypadki z ostatnich dni, kiedy osoby z podejrzeniem zakażenia oczekiwały w Częstochowie i okolicach na wyniki testów nawet po 4 dni! W sytuacji, w której często odsyłane są po testach do domu – bardzo realnie i przez długi okres oczekiwania na wyniki testu — zagrażają członkom swojej rodziny”.

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here