fbpx

Pracownicy niepełnosprawni

 

Od kilku lat prawie codziennie z radia dowiadujemy się, ze dziś jest obchodzony na przykład dzień misia, w kolejnym dniu dzień pączka, dzień siostry, brata itp. Jeśli małe święta dotyczą rzeczy prozaicznych, to przechodzą bez echa i mało kto pamięta za rok, aby celebrować ten dzień w wyjątkowy sposób. Ale może warto, aby jeden dzień wszedł do kanonu i był dniem wyjątkowym, obok walentynek, dnia kobiet, czy dnia chłopaka. Każdego trzeciego grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, dzień ten został wyróżniony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. O tym czy i jak zatrudniać osoby niepełnosprawne oraz o obopólnych korzyściach mówi Ewa Szubert z agencji pośrednictwa pracy Havier w Częstochowie.

Ludzi ze niepełnosprawnościami jest wiele wokół nas, obecnie, dokument potwierdzający niepełnosprawność to otrzymanie od specjalnie dedykowanej komisji lekarskiej orzeczenia o niepełnosprawności, jej stopniu oraz przysługujących ulg i uprawnień.

Wyrównamy 3 rodzaje niepełnosprawności. Stopnie znaczny, kiedy osoba nie ma możliwości wykonywania pracy zarobkowej, z przyczyn fizycznych, psychicznych lub umysłowych lub też może wykonywać pracę wyłącznie w warunkach pracy chronionej. Do tej grupy niepełnosprawności zaliczają się także osoby, które nie mają trudności lub nie są w stanie funkcjonować samodzielnie, czyli w jakiś stopniu są zależne od drugiej osoby. Kolejnym stopniej niepełnosprawności jest stopień umiarkowany. Oświadczenie z takim stopnie otrzymują osoby niezdolne do pracy lub pracy w warunkach pracy chronionej, która potrzebuje czasowej lub częściowej pomocy w życiu codziennym. Ostatni stopień niepełnosprawności nazywa się lekki. Oznacza on uszczerbek na zdrowiu, który ma znaczący wpływ na obniżenie zdolności wykonywanej pracy.

Lekarz orzekający określa na jaki okres czasu przydzielane jest stopnień niepełnosprawności, jeśli są rokowania na poprawę stanu zdrowia, wówczas orzeczenie wydawane jest na czas określony, gdy z medycznego punktu widzenia stan zdrowia nie rokuje poprawy wówczas stopnień niepełnosprawności przyznawany jest na stałe.

Każda osoba niepełnosprawna może korzystać z pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych w skrócie nazywanym PFRON. Jest to instytucji państwowa, która od każdego pracodawcy zatrudniającego więcej niż dwadzieścia pięć osób pobiera składki. Pozyskane fundusze przez PFRON przydzielane są osobą niepełnosprawnych w zależności od ich potrzeb. W zależności od stopnia niepełnosprawności instytucja ta organizuje różnorakie wsparcie. Pomagają w rehabilitacji, dostosowują miejsce zamieszkania do bardziej komfortowego życia, dofinansowują edukację, usprawniają miejsca prace, pomagają w znalezieniu pracy, jak również wspierają w wyrównywaniu szans. A nade wszystko walczą z wykluczeniem społecznym osób niepełnosprawnych.

PFRON i jego zakres działalności nie jest skierowany tylko dla niepełnosprawnych. Firmy zatrudniające pracowników niepełnosprawnych również mogą liczyć na wsparcie w różnych postaciach, na przykład w postaci zniżek dotyczących składek na fundusz. Często firmy i Pracownicy wnioskują do PFRON za programami komputerowymi ułatwiającymi pracę, za zwrotem kosztów związanych z reorganizacją miejsca pracy, tak, aby Pracownik miał jak największą swobodę w wypełnianiu swoich obowiązków i wykorzystania pełnego potencjału.

Często można usłyszeć, ze polskie firmy nie są chętne do zatrudniania Pracowników niepełnosprawnych. Obecnie bogaty pakiet wsparcia firm korzystających z PFRON odwrócił trochę ten trend. Jest do dobre rozwiązanie dla obu stron, w sytuacji, gdy jest to działanie uczciwe i zgodnie z intencjami. Niestety słyszymy również o historiach, gdzie Pracownik ze stopniem niepełnosprawności jest zatrudniany w warunkach nie godnych pracy, nie dostosowanych do schorzenia, którym jest obciążony zdrowotnie w imię pozyskania z PFRON korzyści finansowych. Świadomość osób niepełnosprawnych również jest wysoka i zdążają się przypadki proponowania, ze strony Kandydata do pracy rozpoczęcie zatrudnienia bez świadczenia pracy, czyli fikcyjne zatrudnienie na rzecz wyłudzenia pieniędzy z PFRON.

W świecie rynku pracy często Pracownicy wstydzą się przyznać, ze posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze względu na obawę o stratę pracy lub bycie traktowanym jako gorszy przez swoich współpracowników. Taka postawa stanowi bardzo duże zagrożenie dla stanu zdrowia pracownika, gdyż nie informując swojego Przełożonego a tym bardziej lekarza podczas badania przed rozpoczęciem pracy możemy realnie sobie zaszkodzić. Konsekwencją może być na przykład pogłębienie schorzenia a Pracodawca w takim przypadku nie ponosi żadnej odpowiedzialności, gdyż nie miał świadomości o ograniczeniach zdrowotnych Pracownika.

Dużym wyzwaniem osób niepełnosprawnych jest dyskryminacja na przykład w przestrzeni miejskiej, gdy niepełnosprawny ma ograniczenie ruchowe. Brak poręczy, schody bez podjazdów, nierówna kostka brukowa uniemożliwiająca poruszanie się na wózku inwalidzkim, brak toalet, bardzo mało miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. To wyznania przed którymi staje każde miasto, gmina a z którymi na co dzień muszą się zmagać niepełnosprawni.

Ludzie niepełnosprawni są wokół nas i będzie ich coraz więcej. Obecnie prawie miliard osób na świecie ma niepełnosprawność co stanowi piętnaście procent całej populacji, w Polsce szacunki przedstawiają, ze około pięciu – ośmiu milionów naszych rodaków mają ograniczenia zdrowotne, czyli około jedna czwarta Polaków. Problem jest bardzo duży i narastający, i naszym zadaniem jest, aby wszyscy wspólnie pracować i się aktywizować do działania i pokonywania słabości swoje wzajemnie bez względu na niepełnosprawność.