W centrum Radomska trwają prace archeologiczne

0
351
prace archeologiczne 3
Fot. UM w Radomsku

W centrum Radomska przy ul. Reymonta po wyburzeniu kamienicy pod dużą inwestycję (budowy parkingu, który ma funkcjonować już w przyszłym roku), trwają właśnie prace archeologiczne.

prace archeologiczne 10
Fot. UM w Radomsku

Pracujący od dwóch miesięcy na miejscu archeolodzy odnajdują ślady po dawnym życiu radomszczan. Podczas swoich prac trafili na fragment starego kamiennego bruku, który zachował swój wygląd sprzed lat, z częściami ceramiki czy szkła. Na miejscu po wyburzonej kamienicy natrafili na stare fundamenty wcześniejszych budynków. Archeolodzy liczą że odkryją jeszcze jakieś ciekawe obiekty z czasów średniowiecza.

Pracujący na miejscu archeolodzy znajdują różne przedmioty z dawnych czasów między innymi potłuczone garnki, ceramikę czy nawet trochę porcelany, ale także kafle piecowe, zwierzęce kości oraz monety, które szacunkowo datowane są na około XVII wiek. Prace archeologiczne potrwać mogą jeszcze około 4 do 5 miesięcy, ale wszystko zależy od tego co jeszcze uda się odnaleźć archeologom.

prace archeologiczne 9
Fot. UM w Radomsku

A co z parkingiem który ma powstać na terenie wykopalisk?

Według zapowiedzianych inwestycji przez Urząd Miasta na rok 2021, na które przeznaczone zostało 43 mln zł, budowa parkingu odbędzie się jeszcze w tym roku zaraz po przeprowadzonych wykopaliskach przez archeologów. Miasto przeznaczy na ten cel 2 mln zł.

Na terenie parkingu powstanie 60 miejsc postojowych, w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych, zostaną one wykonane z ażurowej kostki betonowej. Pojawią się drogi dojazdowe i chodniki. Powstaną leżaki wykonane z palet, ławki, budki dla owadów i oczywiście kosze na śmieci.

Zaplanowane jest także obsadzenie roślin oraz kilku gatunków drzew między innymi klonów tatarskiego i polnego oraz brzozy i śliwy wiśniowe. Pojawią się dwa stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych.

Inwestycja ta wykonana ma być do końca 2022 roku, na którą przeznaczono ponad 3 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here