fbpx

Powiatowa komunikacja dowiezie pasażerów do Częstochowy

1 września rozpoczną działalność Powiatowe Przewozy Pasażerskie. Starostwo Powiatowe w Częstochowy przygotowuje się do uruchomienia własnej komunikacji, która do miasta dowiezie mieszkańców częstochowskiego powiatu ziemskiego. Starostwo ma już uzgodnionych siedem tras.

Powiatowa komunikacja dowiezie pasażerów do Częstochowy 2

Nad uruchomieniem własnej komunikacji samorząd powiatowy pracuje od ubiegłego roku.

– Startujemy od września, bo wtedy z pewnością będzie wielu chętnych, aby dojechać do miasta na zajęcia do szkół średnich i uczelni, a także do pracy – powiedział nam Adam Morzyk, Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego, który od początku pilotuje sprawę i pracuje nad koncepcją powiatowej komunikacji.

Jak zapewnia, inicjatywa powiatu ma poprawić komunikację w powiedzie osobom, które nie dysponują własnymi samochodami, aby dojeżdżać każdego dnia do szkoły czy pracy.

Po konsultacjach z samorządami gminnymi latem ubiegłego roku, starostwo przystąpiło do opracowania tras, po których będzie kursować powiatowa komunikacja. Powiat chce po wakacjach uruchomić siedem nowych linii.

– Sieć połączeń została tak zaprojektowana, aby niemal wszystkie gminy w powiecie miały połączenie z Częstochową – mówi Adam Morzyk. – Linie te biec będą często przez dwie, trzy gminy, więc zapewnią mieszkańcom dojazd nie tylko do miasta, ale także do sąsiadów W każdej z gmin oczywiście będzie więcej niż jeden przystanek tak więc linie te połączą również mniejsze miejscowości.

Pierwsza z linii ma kursować do gminy Mykanów. Kolejna trasa ma przebiegać od Lgoty Małej w gminie Kruszyna do Częstochowy, trzecią wyznaczono od Kłomnic do Częstochowy. Kolejna linia wytyczona została pomiędzy Kamienicą Polską a Częstochową. Swoje połączenie z Częstochową będzie mieć również Dąbrowa Zielona. Tutaj autobusy mają kursować przez Mstów i Przyrów łącząc także te dwie gminy z miastem. Podobna, „międzygminna” będzie trasa numer sześć: Lelów-Częstochowa, która biec będzie przez Janów i Olsztyn.

– Zdecydowaliśmy się także uruchomić w ramach naszej komunikacji dodatkową, siódmą linię, która połączy Koniecpol z ościennymi gminami: Dąbrowa Zielona i Lelów – informuje przedstawiciel powiatu. – W Koniecpolu mamy szkołę ponadpodstawową, a także na przykład filię PUP-u, więc i do nich powinien być dojazd.

Starostwo Powiatowe w Częstochowie chce zapewnić mieszkańcom powiatu jak najlepszą komunikację nie tylko w dni powszednie, gdy oczywiście pasażerów dojeżdżających do pracy czy szkoły będzie najwięcej, ale także w weekendy i święta. Rozkłady jazdy są dopiero przygotowywane, ale powiat planuje dla każdej linii po 10 kursów w dni robocze i 6 w dni wolne od pracy.

Powiat uzyskał na ten rok dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Będzie się o niego starać także na rok następny i z własnej komunikacji nie zamierza rezygnować. Przepisy pozwalają starostwu, aby na cztery miesiące od września do końca grudnia podpisać umowy z firmami transportowymi bez konieczności przeprowadzenia przetargu.

– Zaproponujemy więc obsługę naszych linii w pierwszej kolejności firmom, które już na tych samych trasach jeżdżą – mówi Adam Morzyk. – W przyszłym roku będziemy musieli wybierać operatora dla naszych linii w drodze przetargu nieograniczonego.

(zdjęcia ilustracyjne: pixabay.com)