fbpx
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjeJasna Góra. Poświęcono nową Kaplicę św. Jana Pawła II. Znajduje się tu...

Jasna Góra. Poświęcono nową Kaplicę św. Jana Pawła II. Znajduje się tu relikwiarz z krwią papieża

W centrum jasnogórskiej kaplicy znajduje się m.in. relikwiarz z krwią papieża Jana Pawła II i jego “Totus Tuus”.

Kaplica św. Jana Pawła II znajduje się pomiędzy Wieczernikiem a Kaplicą Sakramentu Pokuty. Ma ona przede wszystkim charakter sakralny. Jej centrum stanowi więc ołtarz i ambona. Pośrodku umieszczony został relikwiarz z krwią papieża i jego „Totus Tuus” („Cały twój Maryjo”). Obok jest replika krzyża – pastorału, znaku papieskiej posługi i władzy, który Ojciec Święty ofiarował na Jasną Górę w 1983 r.

Jasna Góra. Poświęcono nową Kaplicę św. Jana Pawła II. Znajduje się tu relikwiarz z krwią papieża 1
Kaplica św. Jana Pawła II (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Głównym elementem wystroju nowej kaplicy jest zaś duży obraz z wizerunkiem Jana Pawła II, w ornacie z logo VI Światowego Dnia Młodzieży. Jego autorem jest paulin, kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych, o. Stanisław Rudziński. Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej – rzeźby te wzorowano na Golgocie okalającej jasnogórskie Wały.

Kaplica przeszła gruntowny remont. Prace przeprowadzono w szerokim zakresie od fundamentów do dachu. Ściany zdobi wapienny kamień a lukarny ozdobione są herbami: Jana Pawła II i Zakonu Paulinów a także znakiem maryjnym.

Jasna Góra. Poświęcono nową Kaplicę św. Jana Pawła II. Znajduje się tu relikwiarz z krwią papieża 2
Kaplica św. Jana Pawła II (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Warto dodać, że kaplica powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób. Jej inicjatorem jest o. Marian Waligóra, który w latach 2014-2020 był przeorem Jasnej Góry i zaprosił do współpracy również Węgrów. Pan Dabróka Lászlo, konfrater Zakonu Paulinów wraz z rodziną ufundował ołtarz i stacje drogi krzyżowej wykonane przez węgierskiego artystę rzeźbiarza Varga Gábor. Wśród ofiarodawców znaleźli się też państwo Anna i Kazimierz Wolscy.

Pod koniec października nowa kaplica została poświęcona. – Prosimy, aby to miejsce było odnajdywaniem duchowej drogi Jana Pawła II, zawierzenia Bożej Matce, Maryi – modlił się podczas Mszy św. poprzedzającej poświęcenie Kaplicy o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

Jasna Góra. Poświęcono nową Kaplicę św. Jana Pawła II. Znajduje się tu relikwiarz z krwią papieża 3
Kaplica św. Jana Pawła II (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Informując o tym wydarzeniu Biuro Prasowe Jasnej Góry przypomina, że dziesiątki wotów i pamiątek związanych z Janem Pawłem II Paulini zgromadzili w muzeach: 600-lecia czy Bastionie św. Rocha. Te najcenniejsze: przestrzelony pas sutanny, złoty różaniec i serce umieszczone są obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -