fbpx
Strona głównaPolecaneJasna Góra. Kaplica Świętych Relikwii otwarta dla wiernych tylko 1 listopada

Jasna Góra. Kaplica Świętych Relikwii otwarta dla wiernych tylko 1 listopada

Kaplica Świętych Relikwii udostępniana jest dla wiernych tylko przez jeden dzień w roku. To 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych.

Na Jasnej Górze zgromadzone są relikwie sprzed wieków i te mocno współczesne, jak np. męczennika uznawanego za patrona zakochanych św. Walentego czy bł. Carlo Acutisa, 15-letniego Włocha, który z zapałem i talentem wykorzystał internet do ewangelizacji. Znajdziemy tu też m.in. relikwie złożone przez córkę św. Joanny Beretty Molli czy przez wnuka bł. cesarza Karola I Habsburga.

Jasna Góra. Kaplica Świętych Relikwii otwarta dla wiernych tylko 1 listopada 1
Kaplica Świętych Relikwii (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Niedawno przyjęto tu również relikwie nowego błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. – Bł. Kard. Stefan Wyszyński jest w miejscu które tak bardzo ukochał, gdzie Maryi zawierzył całe swoje życie. Z tego miejsca formował sumienia Polaków, bronił godności każdego człowieka, upominał się o wolność, godność życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, by Polska przez odnowę moralną stała się rzeczywistym dziedzictwem Jezusa Chrystusa i Jego Matki – mówił podczas uroczystego wprowadzenia relikwii, 2 października, o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Jasna Góra. Kaplica Świętych Relikwii otwarta dla wiernych tylko 1 listopada 2
Kaplica Świętych Relikwii (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Relikwie gromadzone są już od XVII w. w odrębnej kaplicy (w bocznej nawie bazyliki), gdzie w specjalnych szafach są setki relikwiarzy. Mowa o Kaplicy Świętych Relikwii.

W 1628 r. zaprojektował ją słynny architekt Goltzman. Od tej pory kaplica była kilkakrotnie przebudowywana. Podczas ostatniej konserwacji Bazyliki zostały w niej odkryte oryginalne zdobienia, polichromie na szafach i ołtarzach oraz wyjątkowe obrazy. Dodajmy też, że w kaplicy odprawiano kiedyś egzorcyzmy, „aby mieć wstawiennictwo świętych, by i oni wspomagali w zmaganiu się z duchem ciemności, z szatanem”.

Jasna Góra. Kaplica Świętych Relikwii otwarta dla wiernych tylko 1 listopada 3
Kaplica Świętych Relikwii (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Pątnicy którzy przechodzą (najczęściej na kolanach), wokół ołtarza w Kaplicy Matki Bożej mogą zauważyć specjalny relikwiarz wmurowany w jego tylną ścianę. Ufundował go NSZZ „Solidarność” w 2010 r. Znajdują się w nim doczesne szczątki: bł. ks. Jerzego, św. abp. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego, św. s. Faustyny Kowalskiej oraz św. abp. Józefa Bilczewskiego

Kaplica Świętych Relikwii udostępniana dla wiernych tylko raz w roku. Tym dniem jest 1 listopada, o czym przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -