fbpx

Postaw na rozwój, czyli pomysły na kreatywne prezenty z okazji Dnia Dziecka

Wcale nie trzeba wydawać ,,milionów monet”, by sprawić dziecku kreatywny i rozwijający prezent z okazji jego święta 1 czerwca. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić taki podarunek samodzielnie, nie obawiając się o to, że twoja pociecha nie będzie zadowolona.

Jeśli nie chcesz zalewać dziecka kolejnymi oklepanymi prezentami ze sklepu, bo po pierwsze – ma ich aż zanadto, a po drugie – chcesz podarować coś naprawdę od serca, to podsuwamy 3 kreatywne i dość proste w wykonaniu pomysły na udany upominek.

Tablica sensoryczna

Tablica sensoryczna, inaczej manipulacyjna to pomysł na prezent dla tej najniższej grupy wiekowej, bowiem najlepiej posłuży dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Taka zabawka łączy zabawę i naukę dla najmłodszych. Zawiera elementy, z którymi dziecko styka się na co dzień, ale nie są dla niego dostępne. Są one związane np. zapalaniem światła, naciskaniem rozmaitych guzików, zasuwaniem różnego rodzaju zapięć.

Aby samodzielnie wykonać taką tablicę, prawdopodobnie wystarczy to, co posiadasz w mieszkaniu czy w garażu. Podstawą do przygotowania tablicy jest płyta lub zwykła deska. Najlepiej, jeśli będzie z drewna sosnowego, bo jest to dość miękkie drewno, co ułatwia wkręcanie elementów. Taka deska powinna być dobrze wyszlifowana. Planując jej wielkość, należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym chcesz ją postawić oraz wzrost dziecka.

Gdy już przygotujesz tablicę, wówczas trzeba wziąć się za przykręcanie określonych elementów. Wśród nich mogą się znaleźć: dzwonek od roweru, klamka, kłódka, zasuwka do drzwi, włącznik światła, minutnik kuchenny – wszystko zależy od tego, co masz w domu i co chcesz zainstalować. Właściwie w przypadku tablicy sensorycznej największym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Quiet Book

Quiet book to prezent nieco podobny do tablicy sensorycznej, jest to bowiem książeczka manipulacyjno-edukacyjna. Tutaj przedział wiekowy jest nieco większy, niż w przypadku poprzedniej zabawki, dlatego że można ją przygotować zarówno dla niemowlaka, jak i dla 8-latka.

Quiet book może dotyczyć niemal każdej tematyki, od literek, kształtów, po naukę wiązania sznurowadeł czy układania puzzli. Przed wykonaniem warto zastanowić się, jakie zdolności chcemy za jej pomocą rozwijać u dziecka i pójść w tym kierunku.

Do wykonania książeczki manipulacyjnej najlepiej użyć filcu. Jest łatwy w obróbce, ponadto nie zniszczy się tak łatwo, jak papier. Aby wykonać np. puzzle, które mogą stanowić jedną ze stron takiej książeczki, wystarczy przyszyć kilka rzepów i do nich doczepić określone elementy obrazka. Podobnie jak w przypadku tablicy sensorycznej, tutaj także wiele zależy od Twojej kreatywności.

Piaskownica

Jeśli masz nieco miejsca w ogrodzie, warto zagospodarować w nim nieco miejsca dla dziecka i wykonać jeden z najlepszych prezentów, czyli piaskownicę. Jest to miejsce, w którym dziecko może zacząć bawić się jeszcze zanim zacznie chodzić. Zabawa w piasku kształtuje zdolności poznawcze oraz manualne, a także pobudza wyobraźnię Twojej pociechy.

Wyznaczone miejsce z piaskiem umożliwia zabawę w poszukiwacza skarbów, sklep, czy kuchnię. Do jej stworzenia wystarczy już 120 cm kw, a poza tym kilka desek i gwoździ. Należy pamiętać, że piaskownica powinna mieć co najmniej 20 cm wysokości, aby piasek nie wysypywał się na trawę.

dzień dziecka
źrodło: Pixabay

Linda Nocoń