fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaKultura i rozrywkaPoraj żegna Witolda Paszta. Był "Przyjacielem Gminy"

Poraj żegna Witolda Paszta. Był „Przyjacielem Gminy”

19 lutego zmarł Witold Paszt. Artystę żegna również gmina Poraj. Przypomina, że w 2017 r. muzyk przyjął tytuł „Przyjaciela Gminy Poraj”.

„Lato, przepiękna, czerwcowa pogoda, nieprzebrane tłumy publiczności i Oni – Grupa VOX, a wraz z nimi On – Witold Paszt. Tak było w 2017 roku, nad Zalewem w Poraju. Zgodził się wówczas przyjąć tytuł „Przyjaciela Gminy Poraj”, który trafił do Jego rąk od wdzięcznych mieszkańców, fanów i władz samorządowych. Ostatnio gościł u nas we wrześniu, na Jubileuszu Jurajskiej Kapeli Biesiadnej i Szalonej Piątki Plus, Na trwałe wpisał się w serca wiernych miłośników Jego przecudnego głosu. Dziś z ogromnym smutkiem i żalem żegnamy Witolda Paszta… Miał 68 lat. Na zawsze pozostanie w naszych sercach” – napisał na swojej stronie Urząd Gminy Poraj.

Przypomnijmy, że Witold Paszt urodził się w Zamościu. W 1977 r. założył zespół Victoria Singers, a już rok później – grupę Vox. Początkowo był to kwartet męski, który współtworzył również m.in. Ryszard Rynkowski. Na debiut przed publicznością przyszła pora w kwietniu 1979 r. Vox wystąpił wówczas na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Zaprezentował piosenkę „Dwa życia, dwa nieba”. Jednak to nie ten utwór stał się muzyczną wizytówką zespołu. Bezapelacyjnie tytuł ten należał do „Bananowego songu”. Vox wyśpiewał sobie nim I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Interwizji w Sopocie w 1980 r. Zawierający „Banana song” album „Monte Carlo Is Great” sprzedał się w nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy. Dzięki tej piosence zespół zdobył także Grand Prix na festiwalu Bratysławska Lira, a w 1982 r. – główną nagrodę w Rostocku.

Vox wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertował m.in. w Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

Wydał z nim kilka albumów: Vox (1979), Monte Carlo Is Great (1981), Sing, sing, sing (1986), Vox 2 (1989), Największe przeboje (1993), The Best of Vox (1994), Cudowna podróż (1996) i Moda i miłość (1998). Wizytówką zespołu był „Bananowy song, którym Vox wyśpiewał sobie nagrodę publiczności na Festiwalu Interwizji w Sopocie w 1980 r.

Ostatni skład zespołu tworzyli razem z Pasztem – Dariusz Tokarzewski i Mariusz Matera.

Nie przerywając działalności Voxu, Paszt w XXI w. rozpoczął solową karierę. Wydał pierwszy popowo-rockowy album studyjny, zatytułowany „Jak słońce”. Paszt występował w telewizyjnych programach rozrywkowych. W latach 2021–2022 był jednym z trenerów drugiej i trzeciej edycji programu „The Voice Senior” w TVP2. Trzecią edycję show wygrał przedstawiciel jego drużyny Krzysztof Prusik. Przyczyną śmierci muzyka były komplikacje związane z trzykrotnym przebiegiem choroby COVID-19. Witold Paszt odszedł 19 stycznia w otoczeniu rodziny. Miał 68 lat.

-Żegnamy Wspaniałego Artystę o cudownym głosie, a przede wszystkim Człowieka o niebywałym talencie, cieple, skromności i niezwykle życzliwego innym. Cześć Jego Pamięci! Żegnamy Przyjaciela Gminy Poraj! – zaznacza Urząd Gminy Poraj.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -