fbpx

Jak sprzedać nieruchomość obciążoną hipoteką? Poradnik dla frankowicza (część 5)

Poradnik dla frankowicza przygotowaliśmy z myślą o tych, którzy chcą walczyć o swoje prawa. W piątej części Ewa Borecka z Centrum Nieruchomości i Finansów podpowie, czy można sprzedać nieruchomość obciążoną hipoteką we frankach szwajcarskich.

Czy możliwa jest sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką we frankach szwajcarskich?

Ewa Borecka z Centrum Nieruchomości i Finansów: Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką w związku z kredytem powiązanym z frankami szwajcarskimi jest możliwa, jednak opłacalność transakcji bywa bardzo wątpliwa. A przecież sytuacja rodzinna może zmienić się z dnia na dzień, bo rodzi się nowy członek rodziny i brakuje miejsc w dotychczasowym mieszkaniu, bo małżonkowie postanowią się rozstać i muszą dokonać podziału majątku. Chęć sprzedaży nieruchomości uświadamia, jaki toksyczny produkt sprzedał bank. Pomimo wielu lat spłaty, bank w dalszym ciągu żąda praktycznie takiej samej kwoty. Intuicyjne rozumienie instytucji kredytu (kapitał wraz z zapłatą każdej raty maleje) zawodzi. Problem kredytów we frankach widzimy codziennie w naszej pracy – kiedy jest on przeszkodą w sprzedaży nieruchomości. Może się okazać, że jeśli posiadacz kredytu we frankach szwajcarskich zdecyduje się sprzedać dom/mieszkanie, to potencjalny nabywca zaproponuje kwotę, która nie wystarczy na uregulowanie wszystkich zobowiązań wobec banku. Większość kredytów waloryzowanych walutą zaciągnięto w momencie, gdy kurs franka szwajcarskiego oscylował wokół 2 – 2,5 zł. Obecny kurs franka szwajcarskiego to ponad 4 zł, co oznacza, że wartość zadłużenia hipotecznego wzrosła dwukrotnie.

Jak sprzedać nieruchomość obciążoną hipoteką? Poradnik dla frankowicza (część 5) 1
Ewa Borecka

Co zatem zrobić, żeby na nowo móc samemu decydować o losach swojej nieruchomości?

Od dłuższego czasu obserwuję, że klienci nie chcą już biernie płacić wciąż rosnących rat kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Zaczynają się interesować swoimi kredytami i możliwościami, jakie daje obowiązujące prawo. Sprzyjające dla kredytobiorców są orzeczenia TSUE a co za tym idzie orzeczenia polskich sądów. Osobiście namawiam klientów do przyjrzenia się swojemu kredytowi, korzyści z tego wynikające mogą być całkiem spore. Wiadomo już, że z bankiem można wygrać, trzeba tylko go pozwać – a to nie zrobi się samo. Kredytobiorca może w sądzie wnosić o stwierdzenie, że umowa jest nieważna albo może sprzedać nieruchomość i dopiero wówczas żądać od banku zwrotu kwoty ponad kwotę udzielonego kredytu.

Jakie korzyści ma Pani na myśli?  

W razie stwierdzenia nieważności całej umowy konsument uwalnia się od toksycznego kredytu i co najważniejsze odzyskuje swobodę w dysponowaniu nieruchomością. W większości przypadków kapitał, który wypłacił bank, został już spłacony albo niewiele brakuje do jego spłaty. Możliwe jest również odwalutowanie kredytu, jeśli kredytobiorca uzna, że jest to dla niego bardziej korzystne rozwiązanie.

Które rozwiązanie jest dla kredytobiorców bardziej korzystne z punktu widzenia sprzedaży nieruchomości?

Oczywiście bardziej korzystne jest unieważnienie całej umowy, gdyż prowadzi do wykreślenia hipoteki, a co za tym idzie nieograniczonego dysponowania nieruchomością. Warto poznać wszystkie możliwości zanim podejmie się decyzję.

Poradnik dla frankowicza (część 5). Nasze ekspertki: Kamila Januszewska (ekspert kredytowy Grupa ANG), Klaudia Majer (radca prawny Kancelaria Majer-Kopińska) i Ewa Borecka (Centrum Nieruchomości i Finansów)

Ewa Borecka z Centrum Nieruchomości i Finansów zachęca do zadawania pytań i korzystania z jej doświadczenia także przy kupnie i sprzedaży nieruchomości. Piszcie  ewa.borecka@cnif.pl lub dzwońcie tel. 507 090 517

Czytaj także: Porady ekspertów od spraw finansowych. Poradnik dla frankowicza (część 4)