fbpx

Widzieliście już pomnik Częstocha na Starym Rynku?

18 sierpnia na zrewitalizowanej płycie Starego Rynku uroczyście odsłonięto pomnik Częstocha.

Uroczyste odsłonięcie pomnika Częstocha na Starym Rynku zainaugurowało 18 sierpnia tegoroczne Dni Częstochowy. Większość zaplanowanych atrakcji odbywa się właśnie w tej rewitalizowanej części miasta.

Przypomnijmy, że 195 lat temu doszło do połączenia, które na zawsze zmieniło losy naszego miasta. Przed dwoma wiekami istniały dwie sąsiedzkie miejscowości: ta nad Wartą, obsługująca szlaki handlowe oraz druga – przy Jasnej Górze, służąca głównie pielgrzymom. Wytyczona z rozmachem arteria komunikacyjna, nazwana Aleją Najświętszej Maryi Panny, przyspieszyła rozwój obu miejscowości tzw. Starej i Nowej Częstochowy i doprowadziła do stworzenia wspólnego organizmu miejskiego jaki znamy dzisiaj.

Widzieliście już pomnik Częstocha na Starym Rynku? 2
Uroczyste odsłonięcie figury Częstocha autorstwa Jerzego Kędziory (fot. Łukasz Stacherczak/UM Częstochowy)

Pomnik Częstocha autorstwa Jerzego Kędziory stanowi ważne dopełnienie „teatru” rzeźb balansujących tego artysty, który możemy w tym miejscu podziwiać już od jakiegoś czasu.

Wspólnie z autorem figurę odsłonił m.in. prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Kim był Częstoch?

Widzieliście już pomnik Częstocha na Starym Rynku? 3
Uroczyste odsłonięcie figury Częstocha autorstwa Jerzego Kędziory (fot. Łukasz Stacherczak/UM Częstochowy)

Częstoch uważany jest za legendarnego założyciela Częstochowy. Jego imię pojawia się w gnieźnieńskiej bulli protekcyjnej papieża Innocentego II datowanej na 7 lipca 1136 r. i wystawionej w Pizie, w której zawarto pierwsze znane zapisy polskich nazw miejscowości i imion.

Historyk amator Sławomir Folfasiński opublikował w 1989 r. w „Almanachu Częstochowy” informację, jakoby Częstoch miał być poddanym arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba i być zaangażowanym w walki o tron krakowski, a następnie być administratorem terenów nad Wartą.

Imię Częstoch jako źródło nazwy miejscowości Częstochowa wymienia pod koniec XIX wieku „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego”. Wskazywane jest ono też jako źródłowe dla przedlokacyjnej Częstochowy, położonej na północ od Jasnej Góry.

ZS