fbpx

„Pomarańczowa trasa 2022” Kultu. Przed nami koncert w katowickim Spodku

Trwa „Pomarańczowa trasa 2022”. Na jej mapie nie mogło zabraknąć Katowic i Spodka. Kult zagra tam już w sobotę, 26 listopada.

Jesienna „Pomarańczowa trasa” koncertowa nierozerwalnie łączy się z historią zespołu Kult. Przypomnijmy, że podobnie jak T.Love, tak i zespół Kazika Staszewskiego, fetuje w tym roku swoje 40-lecie.

Prowokacyjne teksty dosadnie punktujące rzeczywistość, charakterystyczne brzmienie, sceniczna zadziorność… to wszystko sprawia, że muzyczny przekaz doceniają kolejne pokolenia. Ich szacunek wzbudziła również “Ostatnia płyta”, którą S.P. Records wydało w maju 2021 r. Pierwszy od blisko pięciu lat studyjny krążek Kultu pokrył się złotem. Premierowe piosenki (takie jak np. “Wiara”, “Prawo się wali”, “Ziemia obiecana” czy “Zulus Czaka czeka na Bura”) przeplatane są fragmentami pamiętnika, który Kazik Staszewski pisał w 1979 r., czyli w czasach formowania się zespołu Poland (na bazie którego narodził się Kult).

"Pomarańczowa trasa 2022" Kultu. Przed nami koncert w katowickim Spodku 2
Koncert zespołu Kult na Festiwalu Czochraj Bobra 2021 (fot. Robert Jodłowski)

Obecny skład tworzą: Kazik Staszewski (wokal), Wojciech Jabłoński (gitara), Piotr Morawiec (gitara), Ireneusz Wereński (bas), Tomasz Goehs (perkusja), Janusz Zdunek (trąbka), Jarosław Ważny (puzon), Mariusz Godzina (saksofony) oraz Konrad Wantrych (klawisze). Ostatni dwaj z wymienionych dołączyli do Kultu w 2020 r.

I właśnie w takiej ekipie muzycy wyruszyli w tegoroczną „Pomarańczową trasę”. Rozpoczęła się ona pod koniec września koncertem w Oslo. Potem zespół wystąpił m.in. w Londynie, Dublinie, Wrocławiu, Krakowie i czterokrotnie w warszawskiej Stodole.

"Pomarańczowa trasa 2022" Kultu. Przed nami koncert w katowickim Spodku 3
„Pomarańczowa trasa 2022”

Planowo trasa miała zakończyć się 26 listopada tradycyjnym koncertem w katowickim Spodku (informowaliśmy o tym TUTAJ). Jednak z przyczyn zdrowotnych dwa terminy musiały ulec zmianie, stąd Kult 16 grudnia zagra w Zielonej Górze, a dzień później – w Koszalinie.

Wracając do Spodka, czyli miejsca, do którego co roku podążają mieszkańcy Częstochowy i regionu. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Otwarcie bramek zaplanowano od godz. 17.30. Bilety kosztują od 100 do 130 zł. Można je kupić za pośrednictwem: ticketclub.pl oraz www.stodola.pl.

Organizatorem trasy jest klub Stodoła.

ZS

Czytaj także: Kult Akustik. Tego koncertu Częstochowa nie zapomni: 39 piosenek i blisko trzy godziny grania [GALERIA ZDJĘĆ]