Polowanie na krokusy, czyli nie tylko Chochołów

0
336
20210503_154453-1-scaled

Marzy ci się widok górskich hal ukwieconych krokusami? W najbliższy weekend możesz je spełnić, wybierając się w jedno, które próbujemy. Dolina Chochołowska, Kościelisko a może Turbacz? Krokusy czekają!

{tec}

Większość z nas spogląda z fascynacją na piękne zdjęcia kwitnących krokusów w Dolinie Chochołowskiej. Nie ma co kryć: Chochołów jest prawdziwą mekką i to właśnie tu podążają tłumy turystów pragnących zobaczyć kwitnące krokusy na tle tatrzańskich szczytów.

Nie oznacza to jednak, że na takie widoki możemy liczyć tylko tutaj. Jeśli bowiem chodzi o Tatry, to wycieczkę szlakiem krokusów możemy odbyć także kierując się na Rusinową Polanę, Kalatówki i Dolinę Lejową.

Polowanie na krokusy, czyli nie tylko Chochołów 1

My polecamy jednak szczególnie dwa inne kierunki: Gorce i Beskid Żywiecki.

1. Gorce z najwyższym szczytem tego pasma, Turbaczem

Jeśli chodzi o Gorce, w tym przypadku kierujemy się na najwyższy szczyt tego pasma, czyli Turbacz. Proponujemy rozpocząć wędrówkę z parkingu przy stacji narciarskiej Tobołów – Koninki. Po wejściu do Gorczańskiego Parku Narodowego podążamy szlakiem niebieskim przez Polanę Oberówkę, a następnie przechodzimy do serii podejść w zalesionej części masywu Turbacza. Pierwszą polanę osiągamy za szczytem Suchego Gronia na wysokości 1050 m n.p.m. I już tu możemy nasycić oczy nieliczoną ilością kwitnących wokół krokusów. A to jedynie przedsmak tego, co nas czeka na Hali Turbacz…

Krokusy na Hali Turbacz

Pośród wciąż obecnego na wysokości ponad 1200 m n.p.m. śniegu widzimy niekończące się połacie krokusowych łąk. W tle zaś widzimy szczyt Turbacza wraz z ulokowanym tuż pod wierzchołkiem schroniskiem.

Polowanie na krokusy, czyli nie tylko Chochołów 10
Trasa na Turbacz

2. Krawców Wierch w Beskidzie Żywieckim

A jeśli chodzi o Beskid Żywiecki? Tu kierujemy was na Krawców Wierch. Trasę rozpoczynamy na parkingu przy kapliczce w Glince. Podążamy żółtym szlakiem. Początkowo poruszamy się pomiędzy zabudowaniami, ale po ok. 30 minutach marszu docieramy do linii drzew. Idąc lasem, raz po raz, natrafiamy na otwarte łąki – skąd rozpościera się piękny widok na Beskid Żywiecki.

Polowanie na krokusy, czyli nie tylko Chochołów 11
Link do trasy na Krawców Wierch

Po osiągnięciu szczytu Glinki 929 m n.p.m. idziemy już spacerowym tempem, pokonując na przestrzeni ok. 2 km ledwie 100 metrów przewyższenia. U celu czeka na nas przepiękna Hala Krawcula, w której króluje tysiące krokusów.

Polowanie na krokusy, czyli nie tylko Chochołów 12
Polowanie na krokusy, czyli nie tylko Chochołów 13
Polowanie na krokusy, czyli nie tylko Chochołów 14

Bacówka na Krawcowym Wierchu powstała w latach 1975-1976 i od tego czasu służy turystom odwiedzającym okoliczne szlaki.

Polowanie na krokusy, czyli nie tylko Chochołów 15
Bacówka na Krawcowym Wierchu

W przypadku Beskidów krokusowych tropów warto poszukać też na  Rysiance, Hali Lipowskiej i Hali Krupowej.

A. Kostyra

Czytaj także: Bieszczady. Trasa Tarnica-Halicz-Rozsypaniec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here