fbpx
Strona głównaWiadomościLublinieccy policjanci apelują: podczas grzybobrania dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Lublinieccy policjanci apelują: podczas grzybobrania dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Za sprawą zmiennej pogody w lublinieckich lasach można już spotkać pierwszych miłośników grzybów. Policjanci przypominają zasady, którymi warto kierować się podczas grzybobrania.

Okres wakacyjny i pierwsze pojawiające się grzyby przyciągają do lublinieckich lasów amatorów grzybobrania oraz zwolenników leśnych wypraw. Jednak doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że nie każdy kto idzie do lasu, potrafi sprawnie się po nim poruszać. W ubiegłych latach lublinieccy policjanci często otrzymywali zgłoszenia o osobach zagubionych w lesie. Służby ratunkowe wyruszały wówczas z pomocą w poszukiwaniu zaginionych. Mundurowi przypominają, że aby uniknąć tego typu sytuacji wybierając się do lasu musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Oto one:

  • przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również kiedy zamierzamy wrócić do domu;
  • do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej. Dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu;
  • gdy na grzyby wybieramy się z dziećmi – nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy samym odchodzić zbyt daleko;
  • nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni. Najlepiej jednak wybierać się do lasu o takiej porze kiedy mamy pewność, że zdążymy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu.
    przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych
  • warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie;
  • kiedy nie jesteśmy pewni co do swojej orientacji w terenie lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od drogi, w głębi lasu bardzo szybko można zgubić drogę powrotną;
  • zbierajmy grzyby tylko jadalne, a jeśli nie mamy pewności co do rodzaju grzybów jakie zebraliśmy, po powrocie sprawdźmy je w najbliższym punkcie sanepidu.
Lublinieccy policjanci apelują: podczas grzybobrania dbajmy o swoje bezpieczeństwo 1
fot. Pixabay

Bezpieczeństwo w lesie zależy przede wszystkim od nas samych

Należy pamiętać o tym, żeby udając się do lasu dokładnie zabezpieczyć swój samochód, pozamykać drzwi, okna, a do tego pozostawić auto w widocznym oraz bezpiecznym miejscu. Co więcej nie należy zostawiać w pojeździe w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów (jak np. nawigacja, laptop, telefon komórkowy, torebka, portfel czy dokumenty).

-Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w lesie zależy przede wszystkim od nas samych. Nie traćmy rozsądku i czujności, pilnujmy swoich pociech i zawsze sprawdzajmy czy wiemy którędy kierować się do wyjścia z lasu. Zadbajmy również o środowisko i nie pozostawiajmy po sobie śmieci. Opakowania po napojach czy kanapkach zabierzmy ze sobą, a po powrocie do domu wyrzućmy do kosza – apelują lublinieccy policjanci.

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here