fbpx

W Radomsku podsumowano akcję „Elektryczne Śmieci”

Segregacja, zbiórka i wreszcie odzyskanie tego, co jeszcze może się przydać. W Radomsku podsumowano akcję „Elektryczne Śmieci”.

Mieszkańcy Radomska zbierali małogabarytowy zużyty sprzęt elektroniczny i elektroniczny do charakterystycznych czerwonych pojemników lub zgłaszali odbiór elektrośmieci poprzez infolinię 572 102 102.
Później, dzięki profesjonalnym zakładom przetwarzania udało się odzyskać z pozornie niepotrzebnych przedmiotów, bardzo cenne związki: metale żelazne i nieżelazne, tworzywa sztuczne i szkło.

Część uratowanych surowców została wykorzystana do budowy… uli. W recyklingowych ulach(łącznie 10 pasiek w całej Polsce), zamieszkało prawie 3 miliony pszczół. Imponująca liczba. Niestety równie imponujące i zatrważające są wzrosty produkcji elektroodpadów. Tylko w ubiegłym roku wyprodukowano w Polsce aż 35 milionów urządzeń AGD. Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci przestrzega przed szkodliwością gromadzenia w domach zepsutych sprzętów czy baterii. Zawierają one wiele szkodliwych substancji: rtęć, kadm, nikiel i cynk, to tylko niektóre z nich.

Ogromnie ważna jest edukacja ekologiczna. Należy wszelkimi drogami przypominać, a nawet upominać wszystkich mieszkańców, by nie lekceważyli elektrośmieci i nauczyli się je segregować. Wtedy bęben od pralki może stać się cennym budulcem budowy ula, a odzyskane metale przydadzą się do produkcji…nowego sprzętu. Ważny jest jasny komunikat, dbałość o to, by informacje na temat przydatności elektrośmieci i recyklingu trafiały celnie do szerokiego grona odbiorców.

Radomsko bardzo zaangażowało się w elektryczno-elektroniczą zbiórkę. Jest szansa, że za rok o tej porze wyniki będą jeszcze bardziej spektakularne. Nie można przechodzić obojętnie obok czerwonych pojemników. Trzeba pamiętać o tym, jak ważna jest segregacja śmieci.