Podsumowanie akcji częstochowskiej Straży Miejskiej

0
235

W miniony weekend częstochowska Straż Miejska przeprowadziła akcję pomocy osobom bezdomnym. Działania koordynował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Fundacją Chrześcijańską „Adullam”.

W ostatnie weekendowe noce mrozy osiągnęły dwucyfrowe liczby. W takich momentach bardzo ważne jest, by wesprzeć najbardziej potrzebujących. Z pomocą przyszła częstochowska Straż Miejska, która w mroźne noce kontrolowała pustostany w poszukiwaniu osób bezdomnych. Ci, którzy nie chcieli iść do noclegowni dostali ciepłą zupę, herbatę, koce i kołdry. Ciepły posiłek oraz koce i kołdry zorganizował  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Fundacją Chrześcijańską „Adullam”.

Wyniki nocnych kontroli pustostanu:

  • z soboty na niedzielę częstochowscy strażnicy miejscy skontrolowali 30 miejsc, gdzie zastano 22 osoby bezdomne. Wydano 26 porcji ciepłej herbaty i gorącej zupy;
  • z niedzieli na poniedziałek strażnicy miejscy dotarli do 31 pustostanów. 24 osobom bezdomnym wydano 42 ciepłe posiłki;
  • z poniedziałku na wtorek funkcjonariusze skontrolowali 35 miejsc, gdzie zastali 21 osób i wydali 41 porcji żywieniowych.

Łącznie przez 3 ostatnie noce częstochowscy strażnicy miejscy skontrolowali 96 miejsc. Zastano w nich 67 osób bezdomnych, którym wydano 109 rozgrzewających porcji żywieniowych oraz koce i kołdry.

Takie działania odbywają się co rok. W każdym sezonie zimowym Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Gminy Miasta Częstochowy organizuje pomoc osobom, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania. Natomiast strażnicy miejscy kontrolują pustostany, altany, piwnice znane z własnego doświadczenia oraz te miejsca, które zostały wskazane przez streetworkerów. Całość koordynowana jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

W czasie minionej akcji osobom przebywającym w pustostanach oferowano gorącą zupę, pieczywo i herbatę, a także koce, kołdry i śpiwory i ciepłą odzież tj. kurtki, spodnie, szaliki, czapki, swetry przygotowane przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Fundację Chrześcijańską Adullam. Dostarczeniem ciepłego pożywienia zajęli się Strażnicy Miejscy oraz streetworkerzy Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy “AGAPE”.

Trzeba podkreślić, że pomoc została przeprowadzona z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Osoby bezdomne zaopatrzono w maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz płyn do dezynfekcji.

Do pomocy osobom bezdomnym przyczynili się także mieszkańcy Częstochowy, którzy telefonicznie zgłaszali, w których miejscach przebywają bezdomni.

Częstochowska Straż Miejska, MOPS i Partnerzy przypominają oraz apelują, żebyśmy nie byli obojętni i zwracali bacznie uwagę na sytuację wszystkich osób, którym mogą w okresie zimowym zagrażać niskie temperatury – szczególnie osób bezdomnych, starszych i samotnych.

Miejsca pobytu osób bezdomnych można zgłaszać na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego Straży Miejskiej (tel. 986) lub MOPS-u w Częstochowie (tel. 34 37 24 200).

Działa również całodobowa infolinia uruchomiona przez Śląski Urząd Wojewódzki. Łącząc się bezpłatnie z numerem 987, można uzyskać informacje dot. wsparcia osób bezdomnych na terenie województwa śląskiego, w zakresie noclegu i wyżywienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here