fbpx

„Początek szlaku” stanął na placu Daszyńskiego

Instalacja pod tytułem „Początek szlaku” stanęła na placu Daszyńskiego w Częstochowie. To symboliczny początek rowerowego Szlaku Orlich Gniazd. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Częstochowa 202.

„Początek szlaku” stanął na placu Daszyńskiego 2
(fot. UM Częstochowa)

Instalacja powstała ramach projektu Piękniejsze Śródmieście – symbole naszego miasta w formie małej architektury – sfinansowanego ze środków tegorocznej edycji Inicjatywy Lokalnej.

– Cztery lata temu pojawił się pierwszy zamysł, by stworzyć małą architekturę w miejscu, gdzie mogliby spotykać się rowerzyści i skąd mogliby wyruszać na wspólne wypady po Jurze. Będzie tabliczka ze współrzędnymi GPS, żeby łatwiej można było określić lokalizację tego startowego punktu – informował Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej.

Za projekt i wykonanie odpowiedzialny jest Łukasz Gawron z PRIMITIVE DESIGN – współzałożyciel grupy Monstfur oraz galerii sztuki współczesnej Iron Oxide, częstochowski artysta, absolwent wydziału malarstwa Uniwersytetu im. Jana Długosza.

– Postawiliśmy na lekką formę nawiązującą do dynamiki, do „cięcia” powietrza przez rowerzystów. Jego lekka w aspekcie wizualnym budowa nie ingeruje w estetykę alei. Jest tu kolarz z klasycznym rowerem, nie górskim czy miejskim – opowiadał Łukasz Gawron.