Ogłoszono nominację do tegorocznych Fryderyków. Szansę na statuetkę ma m.in. Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”.
Najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce, od blisko 30 lat przyznaje Akademia Fonograficzna. Powołano ją przez Związek Producentów Audio-Video. Akademię tworzy ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów oraz dziennikarzy. W tajnym głosowaniu co roku przyznają oni nominacje do nagród w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej, następnie w podobny sposób wybierają laureatów Fryderyków.
Najpierw ogłoszono nominacje w siedemnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych.
W tegorocznej edycji Fryderyków o nominacje w kategoriach muzyki rozrywkowej ubiegało się 378 albumów, 432 teledyski i 375 utworów, a także 98 artystów, 80 artystek i 155 zespołów/projektów artystycznych. Niemal 335 twórców rywalizowało w kategoriach „Autor Roku” i „Kompozytor Roku”, a 140 producentów i producentek muzycznych – w kategorii „Producent/Producentka/Team Producencki Roku”. O miejsce w pierwszej piątce najważniejszych debiutantów ubiegłego roku walczyło 122 artystów.
O miano najlepszych płyt jazzowych ubiegało się 101 albumów. O nominację w kategorii „Jazzowy Artysta Roku” walczyło 100 muzyków, a piątkę najlepszych debiutantów Akademia wybrała z grona 27 jazzmanów i jazzmanek.
Najwięcej szans na statuetkę ma w tym roku Daria Zawiałow, która zdobyła trzy nominacje indywidualne oraz pięć współdzielonych z innymi muzykami. Wokalistka będzie walczyła m.in, w kategoriach „Artystka Roku”, „Autorka Roku” oraz „Album Roku Pop” z płytą „Wojny i noce”.
Dagadana, Zespół „Śląsk”, Paweł Mańka
Częstochowie i regionowi powodów do dumy dostarczyła zaś kategoria Album Roku Muzyka Korzeni/Blues. Tu o statuetkę powalczą dwie bliskie nam płyty. Pierwszą zatytułowaną „Tobie” nagrał polsko-ukraiński zespół Dagadana, który od początku współtworzy częstochowianin Mikołaj Pospieszalski. To absolwent Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie, który grą na kontrabasie i skrzypcach dopełnia całość brzmienia zespołu i nie pozwala zapomnieć o wspólnych jazzowych korzeniach. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach muzycznych rodziny Pospieszalskich. Współpracował m.in z Arką Noego, 2Tm2,3 oraz Bester Quartet.
Drugą płytą są „Pieśni współczesne”, które nagrali wspólnie raper Miuosh i Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który ma swoją siedzibę w Koszęcinie. Album opowiada na nowo historie, które mogliśmy usłyszeć już w tradycyjnym repertuarze Zespołu „Śląsk”. W aktualny sposób poruszają ponadczasową tematykę śmiało czerpiąc z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii. Z towarzyszeniem chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” i Miuosha wykonują je m.in. Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha czy Kwiat Jabłoni. Łącznie projekt angażuje ponad 140 muzyków i wykonawców.
Wśród nominowanych znalazł się również pochodzący z Lublińca Paweł Mańka. To kompozytor, aranżer i gitarzysta jazzowy; stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Młoda Polska, absolwent klasy gitary jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz student kompozycji w Syddansk Musikkonservatorium w Odense. Za sprawą nagranego z zespołem Paweł Mańka Semiotic Quintet albumu „Kubizm” muzyk został nominowany do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii „Fonograficzny debiut roku – jazz”.
Chór „Collegium Cantorum i bracia Łukaszewscy
Potem Akademia ogłosiła nominacje w kategoriach muzyki poważnej. W każdej z nich nominowanych zostało pięć albumów. Ze względu na ogromną liczbę zgłoszeń, płyty z kameralistyką będą ubiegały się o nagrodę w dwóch kategoriach: dla duetów i dla większych składów.
I tym razem nie brakuje nominacji dla artystów związanych z Częstochową. Jedną z nich otrzymał Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Nominacja w kategorii „Muzyka chóralna” dotyczy albumu „Andrzej Koszewski – Choral Works” wydanej przez DUX. Dodajmy tu, że to trzecia już nominacja w historii częstochowskiego chóru. Wcześniej otrzymały ją płyty „Beatus vir” oraz „Romuald Twardowski. Sacrum. Profanum”. Miejmy nadzieję, że tym razem przemieni się ona w statuetkę.
Niezmiennie radości naszemu miastu dostarczają bracia Paweł oraz Marcin Tadeusz Łukaszewscy. Pierwszy z nich będzie konkurentem „Collegium Cantorum” w walce o statuetkę. Nominację w tej samej kategorii otrzymała bowiem płyta „Benedictus XVI in honorem” nagrana przez Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.
Z jego osobą wiążą się też inne nominacje. Wśród nich ta w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” dla „Paweł Łukaszewski – III i IV Symfonia”. Ten sam album ma również szansę na nagrodę w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna”. Z kolei o tytuł „Album Roku Muzyka Koncertująca” powalczy wydawnictwo „Łukaszewski, Przybylski, Herdzin – Harmonia Polonica Nova”.
W przypadku drugiego z braci Łukaszewskich doceniono duet, który Marin Tadeusz stworzył z Anna Mikołajczyk-Niewiedział w ramach albumu „Ignacy Jan Paderewski – Pieśni”, nominowanego w kategorii „Album Roku Muzyka Kameralna – Duety”.
Listę wszystkich nominowanych można znaleźć na fryderyki.pl.
Zuzanna Suliga