fbpx

Płyta Chóru Filharmonii „Collegium Cantorum” nominowana do Fryderyka. Kto jeszcze ma szanse na statuetkę?

Ogłoszono nominację do tegorocznych Fryderyków. Szansę na statuetkę ma m.in. Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”.

Najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce, od blisko 30 lat przyznaje Akademia Fonograficzna. Powołano ją przez Związek Producentów Audio-Video. Akademię tworzy ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów oraz dziennikarzy. W tajnym głosowaniu co roku przyznają oni nominacje do nagród w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej, następnie w podobny sposób wybierają laureatów Fryderyków.

Najpierw ogłoszono nominacje w siedemnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych.

W tegorocznej edycji Fryderyków o nominacje w kategoriach muzyki rozrywkowej ubiegało się 378 albumów, 432 teledyski i 375 utworów, a także 98 artystów, 80 artystek i 155 zespołów/projektów artystycznych. Niemal 335 twórców rywalizowało w kategoriach „Autor Roku” i „Kompozytor Roku”, a 140 producentów i producentek muzycznych – w kategorii „Producent/Producentka/Team Producencki Roku”. O miejsce w pierwszej piątce najważniejszych debiutantów ubiegłego roku walczyło 122 artystów.

O miano najlepszych płyt jazzowych ubiegało się 101 albumów. O nominację w kategorii „Jazzowy Artysta Roku” walczyło 100 muzyków, a piątkę najlepszych debiutantów Akademia wybrała z grona 27 jazzmanów i jazzmanek.

Najwięcej szans na statuetkę ma w tym roku Daria Zawiałow, która zdobyła trzy nominacje indywidualne oraz pięć współdzielonych z innymi muzykami. Wokalistka będzie walczyła m.in, w kategoriach „Artystka Roku”, „Autorka Roku” oraz „Album Roku Pop” z płytą „Wojny i noce”.

Dagadana, Zespół „Śląsk”, Paweł Mańka

Częstochowie i regionowi powodów do dumy dostarczyła zaś kategoria Album Roku Muzyka Korzeni/Blues. Tu o statuetkę powalczą dwie bliskie nam płyty. Pierwszą zatytułowaną „Tobie” nagrał polsko-ukraiński zespół Dagadana, który od początku współtworzy częstochowianin Mikołaj Pospieszalski. To absolwent Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie, który grą na kontrabasie i skrzypcach dopełnia całość brzmienia zespołu i nie pozwala zapomnieć o wspólnych jazzowych korzeniach. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach muzycznych rodziny Pospieszalskich. Współpracował m.in z Arką Noego, 2Tm2,3 oraz Bester Quartet.

Płyta Chóru Filharmonii "Collegium Cantorum" nominowana do Fryderyka. Kto jeszcze ma szanse na statuetkę? 1
„Pieśni współczesne”

Drugą płytą są „Pieśni współczesne”, które nagrali wspólnie raper Miuosh i Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który ma swoją siedzibę w Koszęcinie. Album opowiada na nowo historie, które mogliśmy usłyszeć już w tradycyjnym repertuarze Zespołu „Śląsk”. W aktualny sposób poruszają ponadczasową tematykę śmiało czerpiąc z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii. Z towarzyszeniem chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” i Miuosha wykonują je m.in. Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha czy Kwiat Jabłoni. Łącznie projekt angażuje ponad 140 muzyków i wykonawców.

Wśród nominowanych znalazł się również pochodzący z Lublińca Paweł Mańka. To kompozytor, aranżer i gitarzysta jazzowy; stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Młoda Polska, absolwent klasy gitary jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz student kompozycji w Syddansk Musikkonservatorium w Odense. Za sprawą nagranego z zespołem Paweł Mańka Semiotic Quintet albumu „Kubizm” muzyk został nominowany do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii „Fonograficzny debiut roku – jazz”.

Płyta Chóru Filharmonii "Collegium Cantorum" nominowana do Fryderyka. Kto jeszcze ma szanse na statuetkę? 2
mat. prasowe

Chór „Collegium Cantorum i bracia Łukaszewscy

Potem Akademia ogłosiła nominacje w kategoriach muzyki poważnej. W każdej z nich nominowanych zostało pięć albumów. Ze względu na ogromną liczbę zgłoszeń, płyty z kameralistyką będą ubiegały się o nagrodę w dwóch kategoriach: dla duetów i dla większych składów.

I tym razem nie brakuje nominacji dla artystów związanych z Częstochową. Jedną z nich otrzymał Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Nominacja w kategorii „Muzyka chóralna” dotyczy albumu „Andrzej Koszewski – Choral Works” wydanej przez DUX. Dodajmy tu, że to trzecia już nominacja w historii częstochowskiego chóru. Wcześniej otrzymały ją płyty „Beatus vir” oraz „Romuald Twardowski. Sacrum. Profanum”. Miejmy nadzieję, że tym razem przemieni się ona w statuetkę.

Niezmiennie radości naszemu miastu dostarczają bracia Paweł oraz Marcin Tadeusz Łukaszewscy. Pierwszy z nich będzie konkurentem „Collegium Cantorum” w walce o statuetkę. Nominację w tej samej kategorii otrzymała bowiem płyta „Benedictus XVI in honorem” nagrana przez Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.

Płyta Chóru Filharmonii "Collegium Cantorum" nominowana do Fryderyka. Kto jeszcze ma szanse na statuetkę? 3
Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2021 (fot. fryderyki.pl)

Z jego osobą wiążą się też inne nominacje. Wśród nich ta w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” dla „Paweł Łukaszewski – III i IV Symfonia”. Ten sam album ma również szansę na nagrodę w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna”. Z kolei o tytuł „Album Roku Muzyka Koncertująca” powalczy wydawnictwo „Łukaszewski, Przybylski, Herdzin – Harmonia Polonica Nova”.

W przypadku drugiego z braci Łukaszewskich doceniono duet, który Marin Tadeusz stworzył z Anna Mikołajczyk-Niewiedział w ramach albumu „Ignacy Jan Paderewski – Pieśni”, nominowanego w kategorii „Album Roku Muzyka Kameralna – Duety”.

Listę wszystkich nominowanych można znaleźć na fryderyki.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Fryderyki 2021. Jedna ze statuetek trafiła do zespołu Świetliki, który współtworzy częstochowianka