fbpx

Fryderyki 2021 – muzyka poważna. Wśród laureatów także artyści związani z Częstochową

Pod koniec czerwca odbyła się Gali Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2021. Wśród laureatów znaleźli się związani z Częstochową bracia – bracia Marcin Tadeusz oraz Paweł Łukaszewscy.

25 czerwca podczas gali na zamku w Szczecinie ogłoszono to, kto otrzymał Fryderyka w dziesięciu kategoriach muzyki poważnej.

Przypomnijmy, że te najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce, od blisko 30 lat przyznaje Akademia Fonograficzna. Powołano ją przez Związek Producentów Audio-Video. Akademię tworzy ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów oraz dziennikarzy. W tajnym głosowaniu co roku przyznają oni nominacje do nagród w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej, następnie w podobny sposób wybierają laureatów Fryderyków. Nominacje poznaliśmy w marcu, teraz pora na wyniki.

Fryderyki 2021 - muzyka poważna. Wśród laureatów także artyści związani z Częstochową 2
Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2021 (fot. fryderyki.pl)

Częstochowa ma tu powody do dumy, bowiem dwie złote statuetki trafiły do artystów związanych z naszym miastem. Mowa o braciach Marcinie Tadeuszu oraz Pawle Łukaszewskich. Pierwszy doceniony został w kategorii „Album Roku Recital Solowy”. Wygrała tu płyta „Moniuszko. Complete Solo Piano Works” z kompozycjami Stanisława Moniuszki (wydawnictwo nominowano także w kategorii „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”).

Z kolei wspomniany powyżej Paweł Łukaszewski miał swój udział w powstaniu płyty „Midnight Stories. Contemporary Music of Polish Composers”, nagranej przez zespół Art’N’Voices. Wydawnictwo Akademia Fonograficzna uznała najlepszym w kategorii „Album Roku Muzyka Współczesna”.

Fryderyki 2021 - muzyka poważna. Wśród laureatów także artyści związani z Częstochową 3
Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2021 (fot. fryderyki.pl)

Szans na statuetkę związani z Częstochową artyści mieli jednak więcej. W kategorii „Album roku muzyka kameralna” o nagrodę rywalizowała płyta „Paderewski, Koczalski, Szymanowski: Songs”, który nagrali śpiewak Stanisław Kierner oraz pianista Michał Rot, jeden z bohaterów miejskiego projektu „Twarze Przyszłości Częstochowy” (a prywatnie syn aktora Teatru im. Mickiewicza – Antoniego). Z kolei na miano „Najlepszego polskiego albumu za granicą” nadzieję miał krążek „20th Century Polish Chamber Music”, nagrany Huberman Piano Trio. To zespół kameralny Filharmonii Częstochowskiej, który tworzą pianistka Barbara Karaśkiewicz, skrzypaczka Magdalena Ziarkowska-Kołącka oraz wiolonczelista Siergiej Rysanow (o tej nominacji pisaliśmy TUTAJ).

Częstochowianie nominowani w muzyce jazzowej i rozrywkowej

To oczywiście nie koniec rozstrzygnięć dotyczących Fryderyków. Kolejna gala w Szczecinie odbędzie się bowiem 5 sierpnia. Wyjaśni się również to, w czyje ręce trafią statuetki przewidziane w muzyce jazzowej i rozrywkowej.Tu także nie brakuje reprezentantów naszego miasta.

W kategorii „Album roku alternatywa” nominowany został krążek „Wake me up before you fuck me” zespołu Świetliki współtworzonego przez Zuzannę Iwańską (prywatnie to córka Janusza „Yaniny” Iwańskiego). Dwie nominacje przyznano zaś grupie Voo Voo, w którym od lat występuje Mateusz Pospieszalski. Pierwsza dotyczy „Najlepszego nowego wykonania” utworu „Korowód” Marka Grechuty, druga – płyty „Anawa 2020″ jako „Albumu roku muzyka poetycka”.

Więcej na www.facebook.com/FryderykFestiwal oraz fryderyki.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Częstochowski Habakuk jedną z gwiazd Czochraj Bobra Festival 2021