fbpx

V Symfonia Beethovena zabrzmi 1 kwietnia w Filharmonii Częstochowskiej

W piątek, 1 kwietnia Filharmonia Częstochowska zaprasza na koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej pod batutą Adama Klocka. W programie V Symfonia Beethovena.

V Symfonia Beethovena to jeden z najpopularniejszych utworów muzyki klasycznej, kamień milowy w historii rozwoju muzyki. Od dwustu lat niezmiennie ekscytuje. Dziwi więc, że premierowe wykonanie w grudniu 1808 r. w wiedeńskim Theater an der Wien było dosyć chłodne. Mimo to utwór Ludwiga van Beethovena szybko zyskała uznanie. – Jej patetyczny, burzliwy charakter odpowiadał gustom nadchodzącej epoki i tak bardzo odróżniał się od klasycznej powściągliwości poprzednich dziesięcioleci. O słynnym rytmie pierwszych dźwięków symfonii kompozytor miał powiedzieć: „Tak oto Los puka do drzwi” – stąd późniejszy tytuł Symfonia Losu – przypomina Agnieszka Małasiewicz z Filharmonii Częstochowskiej. – V Symfonia c-moll op. 67 powstawała w czasach niespokojnych dla świata i samego kompozytora: w Europie trwały wojny napoleońskie, Wiedeń pamiętał dobrze francuską okupację z 1805 roku, a Beethoven tracił słuch – dodaje.

Warto dodać, że w czasie II wojny światowej brytyjskie radio BBC używało nagrania początkowych dźwięków tego dzieła, czyli „motywu losu” jako sygnału audycji dla walczącej Europy. W alfabecie Morse’a takie następstwo dźwięków odpowiada literze V jak Victory.

V Symfonia Beethovena zabrzmi 1 kwietnia w Filharmonii Częstochowskiej 2
mat. Filharmonii Częstochowskiej

„Ku pokrzepieniu serc”

I to właśnie Symfonia Losu zdominuje w program koncertu, który odbędzie się 1 kwietnia w Sali Koncertowej im. Wojciecha Kilara. Wydarzenie rozpocznie się poematem symfonicznym „Step” Zygmunta Noskowskiego. – Ten powstały pod koniec XIX utwór wraz z ikoniczną Symfonią Losu Beethovena to świadomy i znaczący wybór repertuarowy w czasie, kiedy zmienia się geopolityczna historia świata, a w naszym najbliższym sąsiedztwie trwa wyniszczająca wojna – mówi Małasiewicz.

I tutaj nie braknie odniesień do obecnej sytuacji w Ukrainie. Filharmonia Częstochowska od początku agresji rosyjskiej solidaryzuje się bowiem z braćmi i siostrami ze Wschodu. – Tytułowy step to przecież bezkresne, kojące przestrzenie Ukrainy. Dzieło Noskowskiego jemu współcześni odbierali „ku pokrzepieniu serc”. I ten sam wydźwięk może mieć dzisiaj – podkreśla Agnieszka Małasiewicz.

Partytura poematu poprzedzona jest inwokacją: „Stepie wspaniały – pieśnią cię witam! Pośród twych niezmierzonych przestrzeni słychać było i szum skrzydeł, i dźwięk kopyt konnicy, rozbrzmiewała fujarka pastusza i tęskna pieśń kozacza, której towarzyszyły teorbany i bębenki, rozlegały się okrzyki wojenne i zgrzyt ścierających się szabel. Walki i zapasy olbrzymie skończyły się, wojownicy w grobie legli. Ty jeden tylko, wielki stepie, pozostałeś – wiecznie piękny i spokojny…”.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej poprowadzi Adam Klocek. Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety normalne kosztują 45 zł, ulgowe – 38 zł, a te dla UTW – 20 zł. Można je nabyć w kasie Filharmonii oraz na stronie www.filharmonia.com.pl.

ZS

Czytaj także: Filharmonia Częstochowska. Koncerty z niebiesko-żółtym przesłaniem