fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaKultura i rozrywkaDla dzieciJak zaaranżować plac zabaw dla dzieci, gdy pomysłów brak? Oto ciekawe rozwiązania

Jak zaaranżować plac zabaw dla dzieci, gdy pomysłów brak? Oto ciekawe rozwiązania

Podwórko zachęca do tego, by dzieci spędzały czas na zewnątrz. Wcześniej warto jednak odpowiednio przygotować plac zabaw tak, by był interesującym i bezpiecznym miejscem zabaw na świeżym powietrzu.

Istnieje kilka elementów, które koniecznie powinny znaleźć się na placu zabaw, by ten stanowił ciekawe i przyjemne miejsce, gdzie dzieci będą mogły się bawić. Jakie urządzenia przeznaczone dla najmłodszych sprawdzą się najlepiej?

Piaskownica

Piaskownica to miejsce, w którym dziecko może zacząć bawić się jeszcze zanim zacznie chodzić. Zabawa w piasku kształtuje zdolności poznawcze oraz manualne, a także pobudza wyobraźnię pociechy.

Wyznaczone miejsce z piaskiem umożliwia zabawę w poszukiwacza skarbów, sklep, czy kuchnię. Zabawy wymyślane w tym miejscu przez dziecko i rodzica ogranicza jedynie wyobraźnia. Do stworzenia piaskownicy wystarczy jedynie 120 cm kw.

Poza tym piaskownica powinna mieć co najmniej 20 cm wysokości, aby piasek nie wysypywał się na trawę. Do jej zrobienia wystarczy kilka desek i gwoździ, jednak na rynku są dostępne już gotowe piaskownice, zarówno drewniane, jak i plastikowe.

Plac zabaw
Jak zaaranżować plac zabaw dla dzieci?

Domek

Większość dorosłych za młodu budowało domki i bazy, które były swoistym azylem i miejscem licznych zabaw. Warto pomyśleć nad czymś podobnym na własnym podwórku. Dzieci na pewno będą zachwycone.

Taki domek można wybudować samemu, najprostsze jest stworzenie ,,szałasu” na wzór indiańskiego tipi. Żeby go wykonać, wystarczy użyć odpowiednią ilość gałęzi i sznurek oraz jakiś materiał, który przykryje całość. Oczywiście można kupić też gotowy namiot tipi lub drewniany domek.

Plac zabaw
Jak zaaranżować plac zabaw dla dzieci?

Huśtawka

Jeśli podwórko porastają drzewa, warto z nich skorzystać i zainstalować na ich konarach huśtawkę. W innej sytuacji oprócz huśtawki, trzeba będzie pomyśleć o stelażu. Jednak zacznijmy od huśtawki montowanej na gałęzi.

Można ją wykonać metodą recyklingu, używając do tego celu starej opony i grubego sznurka. Taka huśtawka jest bardzo wytrzymała i daje wiele frajdy. Na rynku można kupić też gotową huśtawkę.

W sytuacji, gdy na podwórku nie rosną drzewa, warto zainwestować w huśtawkę ze stelażem. Może być wykonana ze stali lub z drewna. W przypadku drugiej opcji, możesz zdecydować się na mini plac zabaw, który oprócz huśtawki zawiera też drewniany domek ze zjeżdżalnią, czy ściankę wspinaczkową.

Plac zabaw
Jak zaaranżować plac zabaw dla dzieci?

Wykorzystaj roślinność

Podczas aranżowania placu zabaw dla dziecka dobrze jest pomyśleć nad roślinnością, która urozmaici zabawy w tym miejscu, drzewa czy krzewy często stanowią dla dzieci miejsca kryjówek, ale są też naturalnym schronieniem przed upałami w gorące dni.

W tym przypadku należy jednak pamiętać, by ograniczyć ilość kolczastych krzewów i trujących roślin. Dzieci są bardzo ruchliwe i nieraz ciężko jest ochronić je przed nieszczęściem, jednak można je zminimalizować.

Gotowe place zabaw

Jeśli na samodzielne tworzenie atrakcji na podwórku lub w ogrodzie brakuje czasu, można zainwestować w gotowy plac zabaw dla dziecka. Zwykle tego typu konstrukcje są atestowane i trwałe.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -