fbpx

Piotr Machalica będzie mieć pomnik w Częstochowie. Artysta zasiądzie na ławeczce w Alejach, tak jak Marek Perepeczko czy Halina Poświatowska

Zmarły w grudniu ubiegłego roku Piotr Machalica będzie mieć pomnik w centrum Częstochowy.  W częstochowskiej III Alei powstanie ławeczka z jego siedzącą podobizną.

Piotr Machalica będzie mieć pomnik w Częstochowie. Artysta zasiądzie na ławeczce w Alejach, tak jak Marek Perepeczko czy Halina Poświatowska 2
Ławeczka Marka Perepeczki osłonięta została w częstochowskich Alejach 31 października 2014 (fot. IBS)

Pomysł, aby długoletniego dyrektora częstochowskiego teatru uczcić postumentem zgłosiła tuż po śmierci Piotra Machalicy radna Małgorzata Iżyńska. Teraz rozpoczęły się prace nad skompletowaniem komitetu na rzecz zbiórki, która ma doprowadzić do budowy pomnika.

– Swój udział w komitecie zadeklarowało wiele znanych osób, między innymi Krystyna Janda i Michał Żebrowski oraz inni artyści, którzy przez lata pracowali razem z Piotrem Machalicą i byli jego przyjaciółmi – powiedziała nam Małgorzata Iżyńska. – Pracować nad budową pomnika razem z nami będzie także wdowa po artyście, Aleksandra Machalica.

Ideę upamiętnienia Piotra Machalicy w przestrzeni publicznej miasta poparł również oczywiście Teatr im. Adama Mickiewicza, w którym wiele lat pracował i tworzył artysta. Jak informuje Małgorzata Iżyńska, w projekt zaangażował się dyrektor częstochowskiej sceny Robert Dorosławski.

– Teatr pomoże nam w zbiórce funduszy, tworząc u siebie oddzielne subkonto przeznaczono wyłącznie na wpłaty związane z budową pomnika – opowiada Małgorzata Iżyńska. – To cenna pomoc, bo gdy za zbiórką będzie stała taka instytucja z pewnością nie będzie żadnych wątpliwości, dotąd powędrują wpłacane przez sympatyków Piotra Machalicy pieniądze.

Społeczny komitet będzie budował pomnik z uzbieranych datków, ale liczy również na wsparcie miasta. Jak mówi radna Iżyńska, ona, jako członkini tego komitetu i jednocześnie przedstawicielka Rady Miasta Częstochowy wystąpi do samorządu o dofinansowanie projektu.

– Pieniędzy potrzebujemy sporo, bo w grę wchodzi nawet sto tysięcy złotych – informuje Małgorzata Iżyńska. – Ceny brązu, z którego wykonana ma być postać Machalicy wzrosły w ostatnim czasie blisko czterdzieści procent. Musimy więc od razu na poważnie zabrać się za gromadzenie funduszy.

Zbiórka ma ruszyć jeszcze w te wakacje. Jak szacują członkowie komitetu budowy pomnika, rzeźba, która stanie w centrum Częstochowy powinna być gotowa mniej więcej w ciągu roku od uruchomienia zbiórki.

Chociaż początkowo pomysłodawcy pomnika rozważali dwie opcje: postawienie ławeczki z siedząca postacią Piotra Machalicy lub ustawienie pomnika przedstawiającego stojącego artystę, ostatecznie zdecydowano się na wersję pierwszą.

– W Alejach stoją już ławeczki z postaciami ważnymi dla miasta, więc łatwiej nam będzie uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia na podobny pomnik – argumentuje Małgorzata Iżyńska.  – Chcemy, aby nasza ławeczka, tak jak pomnik Marka Perepeczki stanęła w III Alei, ale nieco wyżej, w stronę Jasnej Góry, za fontanną „Dziewczynka z gołębiami”. Zdecydowaliśmy się na tę część miasta nie tylko ze względu na inne ławeczki, ale także fakt, iż częstochowskie Aleje były jednym z ulubionych w Częstochowie miejsc Piotra Machalicy – dodaje.

Wykonania ławeczki Piotra Machalicy podejmie się najprawdopodobniej artysta rzeźbiarz, wykładowca na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Zbigniew Stanuch. Artysta jest między innymi autorem rzeźby „Tancerka” stojącej od sześciu lat przed Teatrem Narodowym w Warszawie.

Piotr Machalica będzie mieć pomnik w Częstochowie. Artysta zasiądzie na ławeczce w Alejach, tak jak Marek Perepeczko czy Halina Poświatowska 3
Pomnik „Tancerka” (fot. żródło:www.umcs.pl)

– Ola Machalica jest już po wstępnych rozmowach z artystą, myślę więc, że to on właśnie wykona dla nas pomnik – mówi Małgorzata Iżyńska. – Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie jak najbardziej sprawnie i w przyszłym roku, wczesną jesienią będziemy mogli odsłonić posąg. Planujemy, że towarzyszyć temu będzie ciekawe wydarzenia artystyczne z udziałem wielu znanych osób, ale teraz jeszcze jest za wcześnie, aby o tym mówić. Obecnie musimy się skupić na jak najsprawniejszej i najszybszej zbiórce funduszy – dodaje.

(zdjęcie ilustracyjne: Piotr Dłubak/Mat. Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie)