Wakacyjny kurs nauki jazdy konnej? Czemu nie

0
1184
jazda konna 4

Jeździectwo to wyjątkowy i zarazem wymagający sport, łączący ze sobą rekreację ruchową i kontakt z przyrodą, który w szczególności dla dzieci jest bardzo ważny, a mimo to z roku na rok ta forma spędzania aktywnego wypoczynku jest coraz bardziej popularna wśród dorosłych i dzieci.

jazda konna 2
fot. pixabay.com

Coraz więcej powstaje ośrodków jeździeckich, stadnin koni, małych agroturystyk konnych czy stajni dla koni, które ciągle prześcigają się w swoich ofertach, proponując np.:

 • Jazdy konne dla osób rozpoczynających naukę od podstaw;
 • Doskonalenie technik jeździeckich osób początkujących i zaawansowanych;
 • Jazdy rekreacyjne;
 • Jazdy indywidualne;
 • Jazda w terenie;
 • Tzw. oprowadzanie;
 • Przygotowania do odznak;
 • Półkolonie połączone z nauką jazdy;
 • Obozy jeździeckie.

Proponowanych ofert przez stadniny i ośrodki jeździeckie jest znacznie więcej. Każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Na terenie Częstochowy oraz w jej okolicy znajduje się kilkanaście obiektów, które oferują wyżej wymienione nauki jazdy konnej, np.: Stadnina Is-kraa, Klub Jeździecki J&D Apollo, Jazda konna Laredo czy Pegaz – Ognisko TKKF.

Natomiast jeśli ktoś planuje wyjazd z rodziną za miasto, polecamy odwiedzić ośrodek „Malutkie Resort” w Dobryszycach w Województwie Łódzkim. Na terenie obiektu znajduje się masa atrakcji dla dużych i małych. Są to m.in.:

 • FunPark;
 • Mini ZOO;
 • Gokarty rodzinne;
 • Plac zabaw;
 • Nauka jazdy konnej i wiele innych.
Jazda konna 1 -Malutkie Resort
fot. Malutkie Resort

Na co zwrócić uwagę przed zapisaniem się na kurs jazdy konnej?

Rozpoczynając swoją przygodę w siodle, trzeba się nastawić na wiele godzin pracy, wysiłku i cierpliwości, aby osiągnąć zaplanowany cel. Najważniejsze jest jednak to, by nawiązać pozytywną więź z wierzchowcem, na którym będą pobierane nauki jazdy. Kiedy koń poczuje nasz spokój, opanowanie oraz cierpliwość, odwzajemni się tym samym podczas wspólnych lekcji.

Przed pierwszą jazdą konną, która dla wielu na pewno będzie ekscytującym doświadczeniem, warto najpierw przyswoić trochę teorii, a dopiero później spróbować swoich sił i przekonać się, czy posiada się odpowiednie predyspozycje do tej dziedziny sportu.

Ci niezdecydowani przed pierwszą jazdą zawsze mogą skorzystać ze zwiedzania stajni. Osoby, które zajmują się obiektem i zwierzętami mogą oprowadzić i zaznajomić z zachowaniem koni oraz ich pielęgnacją. Jeśli jest taka możliwość, warto również skorzystać z opinii znajomych, pasjonatów jeździectwa lub poszukać na forach internetowych.

W stadninie pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego warto obserwować i poddać się własnej intuicji. Jeśli istnieje możliwość lekcji pokazowej lub darmowych zajęć, jest to również pozytywny sygnał ze strony właścicieli.

Dużym plusem w podjęciu decyzji jest również poznanie instruktora, który będzie prowadził zajęcia z dziećmi. Jeśli osoba ta jest cierpliwa, spokojna a przede wszystkim zainteresowana dzieckiem i budowaniem jego więzi z koniem, można mieć niemal pewność, że miejsce jest właściwe.

Na koniec pytanie: Czy w ogóle warto zapisać dziecko na jazdę konną?

Nie może być innej odpowiedzi jak tylko zdecydowanie tak. Jeździectwo jest pięknym sportem, gdzie dzieci uczą się opieki nad zwierzętami, a podczas jazdy konnej wzmacnia się przede wszystkim mięśnie kręgosłupa, nóg, brzucha oraz ramion.

Dodatkowo jazda konna wpływa pozytywnie na strefę duchową. Do najważniejszych należy zaliczyć poprawę samopoczucia, co jest zasługą uwolnienia się podczas jazdy hormonów szczęścia, czyli endorfin. Jego efektem jest redukcja stresu i napięcia, dlatego można śmiało stwierdzić, że dla niektórych osób jazda konna działa niczym terapia.
Poza tym obcowanie wśród koni zaliczane jest do form rehabilitacji psychoruchowej dla osób dotkniętych chorobami mięśni, porażeniem dziecięcym czy opóźnieniami w rozwoju. Jednym słowem jazda konna dla dzieci działa jak terapia na wszelkie schorzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here