„Pigułka gwałtu” to związek chemiczny, wywołujący u potencjalnej ofiary określone zachowania – staję się ona całkowicie bezradna i nie ma szans to podjęcie obrony. Bezwładnie poddaje się wszelkim sugestiom, robi to, co każe jej napastnik, nie ma najmniejszej świadomości, co się dzieje dookoła – nie odczuwa nawet bólu.
Wakacje to czas, gdy częściej wychodzi się ze znajomymi na imprezy i chętniej poznaje się nowych ludzi. Spędzając w ten sposób wolny czas, trzeba pamiętać przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie, gdyż w takich miejscach jest się szczególnie narażonym na podanie tzw. „pigułki gwałtu”.
Najczęściej „pigułka gwałtu” stosowana jest wobec kobiet bawiących się w klubach, dyskotekach i innych lokalach rozrywkowych. Jednak również mężczyźni padają jej ofiarą i często dopiero następnego dnia dowiadują się, że w jakimś lokalu wydali nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Aby uniknąć niebezpieczeństwa, należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza przy zawieraniu nowych znajomości. Powinniśmy być czujni i nieufni. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli bezpiecznie bawić się i spędzać czas wolny.
Trzeba pamiętać, by obserwować drinka, którego przyrządza barman czy kelner, a także otwieraną butelkę szklaną. Nie powinno się także pić drinka ani przyjmować poczęstunków od obcych. Lepiej także nie wymieniać się napojami, ani zostawiać (nawet na chwilę) szklanki czy butelki. Po powrocie do stolika nie warto dopijać wcześniej napoczętych napojów. Poza tym na imprezy lepiej nie chodzić samemu, a w towarzystwie choćby jednej znajomej osoby.
W przypadku podejrzenia odurzeniem „pigułką gwałtu” (po wypiciu jakiegoś napoju wystąpią mdłości, zawroty głowy, czy trudności z widzeniem), należy zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby oraz jak najszybciej powiadomić policję i pogotowie.
Nawet szczątkowe informacje mogą pomóc w zatrzymaniu sprawcy. Ważne są również badania potwierdzające obecność środka organizmie, dlatego też należy zgłosić się niezwłocznie do szpitala na badanie krwi. Zabronione jest za to pozostanie w ustronnych czy ciemnych pomieszczeniach. Nie należy również samotnie wracać do domu, wierząc, że spacer na świeżym powietrzu załatwi sprawę.
Straż Miejska w Częstochowie przestrzega przed niebezpiecznymi i brawurowymi zachowaniami nad wodą, szerząc akcję „Płytka wyobraźnia to kalectwo”. Więcej na ten temat znajduje się pod tym linkiem.
LN/KMP Częstochowa