fbpx
Strona główna Polecane Parkowanie będzie droższe

Parkowanie będzie droższe

Częstochowscy radni podjęli uchwałę dotyczącą zmian w strefie płatnego parkowania w mieście. Na początek zdecydowali o podniesieniu niezmienianych od kilkunastu lat opłat za parkowanie. W dalszej kolejności będą się zastanawiać nad zmianami w samej strefie i wyodrębnieniem, wzorem innych miast, ścisłego centrum.


Zgodnie z decyzją Rady Miasta, pierwsze pół godziny parkowania w strefie podrożało z 1 zł na 1,50 zł, godzina z 2 zł na 3 zł. Wzrosną także kary za brak biletu potwierdzającego opłatę za pozostawienie samochodu na płatnym parkingu. Obecnie wynosi ona 50 zł, po zmianach będzie trzykrotnie wyższa, czyli zwiększona zostanie do 150 zł. Podobnie jak teraz, także po zmianach zapominalski, który nie zapłacił za parkowanie będzie mógł liczyć na niższą karę, gdy wniesie opłatę w ciągu 48 godzin od wystawienia mandatu. Do tej pory taka “ulgowa” kara wynosiła 25. Zgodnie z wolą rajców miejskich po zmianach wyniesie 75 złotych.

  • Abonament miesięczny na numer rejestracyjny auta zdrożeje z 80 zł na 150 zł miesięczny, a abonament mieszkańca terenu strefy z 20 zł na 60 zł na kwartał – informuje rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu Maciej Hasik. – Stawki są urealnione. Poprzednie nie dość, że były oderwane już od rzeczywistości ekonomicznej, to jeszcze były dużo niższe od opłat za komunikację miejską. Chcemy, żeby przynajmniej niektóre osoby planujące załatwienie jakiejś sprawy w centrum rozważyły zamiast przyjazd autem na 2-3 godziny, podróż autobusem lub tramwajem – argumentuje zmiany rzecznik.
    Jak zapewnia MZDiT, osoby z niepełnosprawnościami nadal będą mogły parkować bezpłatnie na miejscach dla nich wyznaczonych, a na pozostałych – w ramach kwartalnego abonamentu. Nowością jest wprowadzenie abonamentów dniowych i tygodniowych. Te pierwsze wprowadzono m.in. z myślą o wystawcach uczestniczących w różnego rodzaju targach i jarmarkach w Alejach. Cyklicznie parkują oni swoje pojazdy w rejonie alei Najświętszej Maryi Panny oraz ulicy Kossak-Szczuckiej.
    W uchwale podjętej przez radnych znalazły się również decyzje wycofujące niektóre wcześniejsze rozwiązania. I tak na przykład nie będzie już abonamentów: dwutygodniowego, miesięcznego nieprzypisanego do pojazdu oraz remontowego, a także identyfikatora postojowego dla osoby zamieszkującej w obszarze SPP na podstawie umowy najmu. Powodem tej ostatniej decyzji jest brak możliwości weryfikacji takich umów, ponieważ Urzędy Skarbowe nie udzielają informacji czy umowy te są rejestrowane. Obecnie więc abonament mieszkańca będzie mogła dostać tylko osoba zameldowana w Częstochowie na pobyt stały lub czasowy.
    Uchwała Rady Miasta wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. O terminie wejścia w życie nowych zasad i stawek Miejski Zarząd Dróg i Transportu poinformuje mieszkańców w specjalnym komunikacie.
  • Na kolejnych sesjach powinny się pojawić następne propozycje, tym razem zmian w strukturze strefy z wyodrębnieniem śródmiejskiej i właściwej – zapowiada Maciej Hasik. – Planujemy także wprowadzenie szeregu udogodnień i inwestycje w strefę, a także działania, które ukrócą wciąż obecne dzikie parkowanie.
Poprzedni artykułSeniorzy z medalami
Następny artykułElektryczne autobusy w MPK?
- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here