Park Parkitka zostanie rozbudowany i przejdzie rewitalizację

0
693
ławka

W ramach Budżetu Obywatelskiego miejski park osiedlowy przy ul. Bialskiej w dzielnicy Parkitka zostanie rozbudowany i zrewitalizowany.

Park Parkitka
fot. UM w Częstochowie

Park osiedlowy przy ul. Bialskiej powstał w latach 1999-2002. Jego powierzchnia obejmuje około 1,8 ha terenów zielonych pomiędzy blokami na osiedlu Parkitka. Na terenie parku powstał pas ochronny złożony z dwóch rzędów lip odgradzający go (od ul. Okulickiego) od osiedla mieszkaniowego. W roku 2001 na jego terenie posadzono 117 drzew i 7575 krzewów oraz założono kwietniki bylinowe. Dla osób aktywnych powstało boisko do gry w piłkę nożną, a dla dzieci place zabaw.

Od 2017 roku park jest prawomocnie własnością miasta.

Dzięki przegłosowanemu projektowi w ramach Budżetu Obywatelskiego park na Parkitce w końcu po tylu latach zostanie rozbudowany i zrewitalizowany, co znacząco poprawi jego estetykę i funkcjonalność.

Wkrótce rozpoczną się prace budowlane, a w ich ramach zostaną przeprowadzone:

  • Drobne prace rozbiórkowe;
  • Roboty ziemne;
  • Montaż elementów małej architektury (ustawienie nowych ławek – stare zostaną wyremontowane i zakonserwowane, wymiana starych koszy na śmieci – łącznie 27 szt. plus pojawienie się nowych, ustawienie leżaków parkowych w  północnej części parku przy boisku do piłki nożne, powstanie miejsce przeznaczone d grilla z zamontowanym na stałe paleniskiem stalowym, ustawienie tablicy informacyjnej);
  • Doposażenie znajdującego się w centralnej części parku placu zabaw;
  • Wykonanie bezpiecznej nawierzchni piaskowej oraz z mat gumowych przerostowych;
  • Wyrównanie terenu i nasadzenie roślin bylinowych;
  • Założenie wytrzymałych trawników z darni rolowanej oraz wysiewanych;
  • Oczyszczenie chodników z traw porastających jego powierzchnię.

Przeprowadzone prace będą kosztowały 177,5 tys. zł, a ich wykonaniem zajmie się wyłoniona w przetargu firma Apis Polska sp. z o.o., która podjęła się wykonać zadanie w ciągu trzech  miesięcy od podpisania umowy. Całość objęta będzie 5-letnią gwarancją.

W ramach Budżetu Obywatelskiego w tym samym parku rok temu zawisły budki lęgowe dla ptaków.

Park Parkitka 2
fot. Google Maps

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here