fbpx
Strona głównaEdukacja„Otwórz się na zawód”, czyli dlaczego szkoły branżowe to atrakcyjna opcja dla...

„Otwórz się na zawód”, czyli dlaczego szkoły branżowe to atrakcyjna opcja dla absolwentów szkół podstawowych?

Konkursy, imprezy, dni otwarte, atrakcyjne prezentacje. Częstochowskie szkoły zawodowe zachęcały młodzież do wstąpienia w ich progi w ramach akcji „Otwórz się na zawód”.

Wielu młodych częstochowian już niebawem będzie musiało wybrać dalszy etap nauki – szkołę średnią. Do połowy marca, w szkołach branżowych będą odbywać się rozmaite prezentacje i konkursy w ramach akcji „Otwórz się na zawód”.

Absolwenci szkół podstawowych mają do wyboru aż 9 szkół zawodowych (technika, zespoły szkół). Jak zatem zachęcić nastolatków do dalszej nauki w konkretnej placówce?

Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. St. Reymonta postawił na prezentacje i warsztaty z zawodu technika stylisty. Podczas dni otwartych można było odkryć swój talent i stworzyć stylizację w stylu boho, a następnie zaprezentować ją na wybiegu. Udostępniono również pracownię fryzjersko -kosmetyczną. Podobnie było w Zespole Szkół Techniczych im. St. Żeromskiego, gdzie odbył się konkurs zatytułowany „Szalone warkocze”. Wygrywała najciekawsza fryzura stworzona z rozmaitych wersji warkoczy.

W „Żeromskim” rywalizowano także w kuchni. Należało przygotować deser na bazie marchewki i szpinaku. Połączenie niekoniecznie kojarzące się ze słodką przekąską było dla uczestników konkurencji niezłym wyzwaniem.

„Reymont” postawił również na atrakcyjną prezentację zawodu tapicera. Z gotowych elementów składano tapicerowaną pufę typu „kubik”. W konkursie wyłoniono najdokładniej wykonane meble.

W Zespole Szkół Samochodowych odbył się turniej „Mobilna komunikacja”. Konkurencje oparte były na zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym i dziejach motoryzacji. Praktyczne zadania zespołowe sprawdzały umiejętności za zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ciekawostką ku przestrodze, był spacer w alkogoglach, który uświadamiał młodym ludziom, co z naszą percepcją robi alkohol i jakie mogą być tego konsekwencje.

Zespół Szkół im. gen. W. Andersa postawił na promocję zawodu technika programisty oraz technika grafiki i poligrafii cyfrowej, a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego skupiło się na prezentacji zawodów branży mechanicznej, a już niebawem (w połowie marca) odbędzie się spotkanie skupiające uwagę na branży budowlanej. Planowane są zadania praktyczne, będzie można wykazać się w zakresie remontowym. W ruch pójdą szablony, tapety i rozmaite rodzaje farb. 

„Kochanowski” przygotował gry terenowe, quizy ,a nawet zajęcia z samoobrony.

Szkoły branżowe jeszcze do połowy marca będą zachęcać młodzież, by ta „otworzyła się na zawód”. Zdobycie konkretnych umiejętności na etapie szkoły średniej może bardzo zaprocentować w dorosłym życiu.

Jak dotąd, w 10 wydarzeniach zorganizowanych przez szkoły zawodowe, wzięło udział blisko 200 uczennic i uczniów częstochowskich szkół podstawowych. Niebawem kolejne spotkania w Zespole Szkół Technicznych, Zespole Szkół Ekonomicznych  oraz Zespole Szkół im. B. Prusa.  

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV