fbpx

„Otwórz się na zawód”, czyli dlaczego szkoły branżowe to atrakcyjna opcja dla absolwentów szkół podstawowych?

Konkursy, imprezy, dni otwarte, atrakcyjne prezentacje. Częstochowskie szkoły zawodowe zachęcały młodzież do wstąpienia w ich progi w ramach akcji „Otwórz się na zawód”.

Wielu młodych częstochowian już niebawem będzie musiało wybrać dalszy etap nauki – szkołę średnią. Do połowy marca, w szkołach branżowych będą odbywać się rozmaite prezentacje i konkursy w ramach akcji „Otwórz się na zawód”.

Absolwenci szkół podstawowych mają do wyboru aż 9 szkół zawodowych (technika, zespoły szkół). Jak zatem zachęcić nastolatków do dalszej nauki w konkretnej placówce?

Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. St. Reymonta postawił na prezentacje i warsztaty z zawodu technika stylisty. Podczas dni otwartych można było odkryć swój talent i stworzyć stylizację w stylu boho, a następnie zaprezentować ją na wybiegu. Udostępniono również pracownię fryzjersko -kosmetyczną. Podobnie było w Zespole Szkół Techniczych im. St. Żeromskiego, gdzie odbył się konkurs zatytułowany „Szalone warkocze”. Wygrywała najciekawsza fryzura stworzona z rozmaitych wersji warkoczy.

W „Żeromskim” rywalizowano także w kuchni. Należało przygotować deser na bazie marchewki i szpinaku. Połączenie niekoniecznie kojarzące się ze słodką przekąską było dla uczestników konkurencji niezłym wyzwaniem.

„Reymont” postawił również na atrakcyjną prezentację zawodu tapicera. Z gotowych elementów składano tapicerowaną pufę typu „kubik”. W konkursie wyłoniono najdokładniej wykonane meble.

W Zespole Szkół Samochodowych odbył się turniej „Mobilna komunikacja”. Konkurencje oparte były na zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym i dziejach motoryzacji. Praktyczne zadania zespołowe sprawdzały umiejętności za zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ciekawostką ku przestrodze, był spacer w alkogoglach, który uświadamiał młodym ludziom, co z naszą percepcją robi alkohol i jakie mogą być tego konsekwencje.

Zespół Szkół im. gen. W. Andersa postawił na promocję zawodu technika programisty oraz technika grafiki i poligrafii cyfrowej, a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego skupiło się na prezentacji zawodów branży mechanicznej, a już niebawem (w połowie marca) odbędzie się spotkanie skupiające uwagę na branży budowlanej. Planowane są zadania praktyczne, będzie można wykazać się w zakresie remontowym. W ruch pójdą szablony, tapety i rozmaite rodzaje farb. 

„Kochanowski” przygotował gry terenowe, quizy ,a nawet zajęcia z samoobrony.

Szkoły branżowe jeszcze do połowy marca będą zachęcać młodzież, by ta „otworzyła się na zawód”. Zdobycie konkretnych umiejętności na etapie szkoły średniej może bardzo zaprocentować w dorosłym życiu.

Jak dotąd, w 10 wydarzeniach zorganizowanych przez szkoły zawodowe, wzięło udział blisko 200 uczennic i uczniów częstochowskich szkół podstawowych. Niebawem kolejne spotkania w Zespole Szkół Technicznych, Zespole Szkół Ekonomicznych  oraz Zespole Szkół im. B. Prusa.