fbpx

Częstochowska Policja przeprowadziła akcję „Bezpieczny pieszy”

Częstochowscy policjanci sprawdzali, czy kierowcy i piesi stosują się do przepisów ruchu drogowego. 1 marca na lokalnych drogach zaroiło się od patroli w ramach akcji „Bezpieczny pieszy” .

Kontrole przeprowadzane są cyklicznie, w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Niestety prawie zawsze kończą je smutne wnioski, ponieważ zarówno kierowcy jak i piesi, często mają za nic przepisy ruchu drogowego, stwarzając poważne zagrożenie dla siebie nawzajem.

Podczas ostatniej akcji policji, która odbyła się 1 marca, kierowcy popełnili aż 116 wykroczeń, a 5 wykroczeń zostało popełnionych przez pieszych. Aż 41 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość w rejonie wzmożonego ruchu pieszych, a 4 osoby wyprzedzały w rejonie przejść dla pieszych. Zdarzył się również przypadek kierowcy omijającego inny pojazd podczas, gdy ten, zatrzymał się, by ustąpić pieszemu pierwszeństwa.

Niechlubną statystykę uzupełniają sytuacje nieprawidłowego parkowania(np. na chodniku), oraz tamowanie, czy utrudnianie ruchu.

Jeśli chodzi o pieszych, niemal oczywiste jest łamanie przepisów i przechodzenie przez ulicę w miejscach niedozwolonych i na czerwonym świetle.

Niestety pośpiech, który definiuje naszą codzienność, jest bardzo zgubny. Być może kary nadal są za niskie, bo jak widać, ani piesi, ani kierowcy nie uczą się na błędach, zapominając jak dużo mogą stracić.

Tylko w ubiegłym roku na drogach Częstochowy i powiatu częstochowskiego doszło do 255 wypadków, w których 19 osób zginęło, a 285 zostało rannych. W 57 wypadkach z udziałem pieszych, śmierć poniosło 9 osób. Kierowcy popełnili ponad 31 tysięcy wykroczeń drogowych, a 282 osób straciło prawo jazdy. Najczęstszym powodem zatrzymań przez policję było przekroczenie prędkości.