Kawiarnia Alternatywa 21 działać będzie w szklanym pawilonie na odnowionej płycie Starego Rynku. Oficjalne otwarcie już 20 lipca.
Tak, jak już zapowiadaliśmy w szklanym pawilonie (należącym do Muzeum Częstochowskiego), który stoi na zrewitalizowanej płycie Starego Rynku, działać będzie kawiarnia. To Alternatywa 21. Młodsza siostra Klubokawiarni Alternatywa 21, która od grudnia 2016 r. działa przy ul. Mielczarskiego 20. Prowadzą ją zaś osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Za prowadzenie obu lokali odpowiada Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21” powstała z inicjatywy Gminy Miasta Częstochowy oraz Fundacji Oczami Brata. Obecnie nadal jest spółdzielnią osób prawnych, ale tworzy ją Fundacja Oczami Brata oraz Fundacja Imago. Alternatywa 21 to miejsce, w którym przełamuje się bariery, zmniejsza dystans, w praktyce uczy tolerancji i akceptacji wobec osób z niepełnosprawnością. W przeciwieństwie do tradycyjnych lokali gastronomicznych dochód nie jest celem samym w sobie, stanowi jedynie sposób realizacji założeń statutowych.
Dzięki nowej kawiarni zatrudnienie otrzyma sześć osób z niepełnosprawnością. -Liczę, że wkrótce grono to powiększą kolejne osoby z niepełnosprawnościami. Tym samym rozpoczną samodzielne życie w myśl autorskiego programu dochodzenia do samodzielności, prowadzonego przez Fundację Oczami Brata – zaznacza Paweł Bilski, prezes zarządu Fundacji Oczami Brata.
Otwarcie kawiarni Alternatywa 21 już 20 lipca!
Uroczyste otwarcie zaplanowano na 20 lipca na godz. 10. Nie braknie gości, okolicznościowych przemówień i przecięcia wstęgi. Na wieczór przewidziano zaś atrakcje dla mieszkańców. O godz. 19 wystąpi tu wrocławski wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor piosenek Janek Samołyk. Zany już częstochowskiej publiczności artysta, ma na swoim koncie takie płyty jak „Wrocław”, „Problem z wiernością” oraz „Na prezent”.
Z kolei o godz. 20 rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa Szymona Motyla „Korony pandemiczne”. Ekspozycję będzie można oglądać przez dwa tygodnie.
-Wśród pandemicznych obostrzeń jednego nam nie brakowało – czasu. Zostaliśmy zapauzowani, jak postać na pierwszym obrazie z cyklu „Korony Pandemiczne” Szymona Motyla. Artysta wykorzystał ten czas, by stworzyć 11 prac będących swego rodzaju malarskim pamiętnikiem pandemii. Z jednej strony bardzo osobistym, czy wręcz intymnym, a zarazem niestroniącym od nawiązań do historii sztuki czy popkultury. Dającym poczucie, że twórca opowiada o doświadczeniu wspólnym, globalnym. Mamy tu do czynienia z niezwykle spójną i konsekwentną narracją. Seria autoportretów pokazuje człowieka zmagającego się w izolacji z własnymi demonami, ale Szymon Motyl podchodzi do tematu z właściwym sobie dystansem i poczuciem humoru. Na większości prac nie zobaczymy jego twarzy, ukrywa ją za symbolami wyrażającymi lęki, frustracje i tęsknoty, które mogą być bliskie również odbiorcy, widzowi. Wydaje się pytać: „A Ty jak się czujesz?”. W końcu spogląda na nas prowokująco z ostatniego, (auto)erotycznego portretu, jakby chciał mocno przekroczyć granicę zalecanego dystansu społecznego – tak napisała kiedyś o wystawie artysty Agnieszka Batorek.
Wstęp na wernisaż i koncert jest wolny. Szczegóły: www.facebook.com/SpoldzielniaAlternatywa21 oraz oczamibrata.pl.
Zuzanna Suliga
Czytaj także: Zostań wolontariuszem Festiwalu Kultury Alternatywnej w Częstochowie!