Szpital Powiatowy w Radomsku otrzyma separator osocza

0
224

Po staraniach starosty Beaty Pokory Szpital Powiatowy w Radomsku otrzyma w końcu separator osocza. To dobra wiadomość dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego.

Walka z pandemią ciągle jest trudna, dlatego tak ważne jest, by  ozdrowieńcy oddawali swoją krew, z której wyodrębniane jest osocze. W Powiecie Radomszczańskim do tej pory nie było to możliwe. Najbliższy punk pobrania osocza znajdował się w Łodzi, dlatego Zarząd Powiatu podjął starania o zakup urządzenia separującego  do oddzielania osocza z krwi ozdrowieńców.

Więcej informacji na temat starań powiatu radomszczańskiego o separator osocza w artykule wcześniejszym.

Na szczęście po staraniach starosty Beaty Pokory przyszła informacja Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, że jeden z trzech separatorów kupowanych dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi będzie pracował w punkcie pobrań usytuowanym w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Mieszkańcy powiatu, którzy przebyli chorobę COVID – 19 i chcą pomóc innym chorym poprzez oddanie osocza, nie muszą już w tym celu jeździć do Łodzi, co dla wielu było zbyt problematyczne.

Szacunkowy koszt takiego separatora to 72 000 zł, dlatego w oczekiwaniu na decyzję Wojewody Łódzkiego, Zarząd Powiatu Radomszczańskiego podjął kroki w celu zakupu tego urządzenia.

Jak się jednak okazało, powiat nie będzie musiał wydawać własnych pieniędzy na zakup separatora, bo go otrzyma.  

„Pragnę docenić podjętą przez Panią inicjatywę oraz zaangażowanie jednostki w liczne inne działania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem choroby wywołanej przez SARS-CoV-2” – napisał, w przesłanym piśmie, II Wicewojewoda Łódzki Krzysztof Ciecióra.

Wojewoda poinformował, że jeden z trzech nowych separatorów osocza kupowanych dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi będzie służył mieszkańcom powiatu radomszczańskiego.

Dodatkowo zapewniono także Starostwo, że Powiat Radomszczański otrzyma dotację na zakup wideo-bronchoskopu dla Szpitala Powiatowego w Radomsku. Aparatura służyć będzie do diagnostyki osób chorych lub podejrzewanych o zachorowanie na COVID-19.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here