fbpx

Oszukana seniorka straciła pieniądze

Oszuści po raz kolejny  zarobili na łatwowierności seniorki.

78-letnia mieszkanka Częstochowy straciła ponad 100 tysięcy złotych myśląc, iż rozmawia z prawdziwym policjantem. Policja apeluje przede wszystkim do bliskich osób starszych, aby przestrzegali ich przed metodami działania przestępców, którzy za wszelką ceną chcą pozbawić ich dorobku życia.

10 września, na telefon stacjonarny seniorki z Częstochowy zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Podał fikcyjne nazwisko, zmyślony numer legitymacji służbowej oraz adres komendy. Przekazał kobiecie informację, że jej pieniądze, przechowywane w banku są zagrożone i musi je natychmiast przekazać w jego ręce. 78-latka przekonana, iż ma do czynienia z prawdziwym stróżem prawa przez 2 dni dokonała 3 wypłat z konta bankowego, wypłacając łącznie ponad 100 tysięcy złotych. Zmanipulowana seniorka działała pod presją czasu. Nie miała tak naprawdę chwili na zastanowienie się, czy nawet sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Za każdym razem pieniądze zostawiała w innym miejscu – najczęściej były to pojemniki na odpady w miejscach publicznych. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywał, a przestępca zniknął ze wszystkimi oszczędnościami starszej pani.

Policjanci ostrzegają aby:

Pamiętać by zachować ostrożność i rozsądek w kontaktach z osobami nieznajomymi, które mogą podszywać się pod krewnych, znajomych, policjantów lub innych urzędników,

Funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy, a telefon od osoby twierdzącej, że jest policjantem który poleca dokonać wypłaty czy przelewu gotówki w związku z akcją policyjną czy też wypadkiem osoby najbliższej, należy zawsze traktować jako próbę oszustwa. W przypadku otrzymania takiego telefonu zawsze należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 sprawdzając czy zostało rozłączone wcześniejsze połączenie,

Policja apeluje zwłaszcza do osób młodych aby poinformować rodziców oraz dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzieć im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś dzwoni do nich z prośbą o pożyczenie czy przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Policja również apeluje do seniorów aby uważali bo przez telefon każdy może podawać się za inną osobę! Jeśli odczuwa się wrażenie, że ktoś chce oszukać to należy zakończyć połączenie i powiadomić o tym policję. Należy pamiętać! Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, a tym bardziej o zaciągnięcie kredytu.

K KIK